banner23

banner24

İran'a göre bölgedeki istikrarsızlığın sebebi ABD, İngiltere ve İsrail

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile başkent Tahran'da bir araya gelen İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani; ABD, İngiltere ve İsrail'in bölgede istikrarsızlık yarattığını ifade etti.

GÜNDEM 11.08.2021, 14:28
İran'a göre bölgedeki istikrarsızlığın sebebi ABD, İngiltere ve İsrail
banner46

ABD, İngiltere ve İsrail'in Ortadoğu'daki yıkıcı ve tahripkâr mevcudiyeti İran ve Irak'ı aynı masa etrafında birleştirdi.

Sputnik News'in haberine göre, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, bölgesel konular hakkında bir görüşme gerçekleştimek için İran'a giden Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile başkent Tahran'da bir araya geldi. 

Görüşmede bölgedeki gerginlik ve güvenlik konuları ele alındı. Bölgedeki meseleler hakkında değerlendirmelerde bulunan Şemhani, ABD askerlerinin bölgedeki varlığının tehlikeli olduğunu ve bölge ülkelerinin iç işlerine müdahale ettiğini savunarak şunları kaydetti:

"Bu şartların devam etmesi halinde bölgedeki gerginlik artacaktır. ABD, İngiltere ve siyonist rejim; hareketleriyle bölgede istikrarsızlık yaratıyor ve Basra Körfezi'ndeki ülkeler arasında yanlış anlamalara neden oluyor. Tüm bu hedefleri ve atılan adımların perde arkasını biliyoruz, bölgenin istikrarına zarar veren planları etkisiz hale getirmeye hazırız."

Şemhani ayrıca İran'a karşı silahlı mücadele yürüten grupların Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yuvalandığını hatırlatarak bu grupların çıkarılması için Bağdat yönetimine ciddi adımlar atılması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Hüseyin de Irak topraklarından İran'ın güvenliğini tehdit eden her harekete karşı güçlü bir mücadele vereceklerini kaydetti. 

Irak'ın İran'a olan borcunun ödenmesi noktasında yaşanan sorunların da aşamalı olarak çözüldüğünü dile getiren Hüseyin, İran'daki yeni hükümetle her alanda yeni iş birliklerine hazır olduklarını belirtti.

banner34
22°
parçalı az bulutlu