banner23

banner31

banner24

banner25

İran, ABD güçlerine saldırmadan önce ticari uydu görüntülerini kullandı

İran, ABD ve Koalisyon güçlerinin konuşlu olduğu Irak’taki Ain el Esad hava üssüne saldırmadan önce ticari uydu görüntülerini kullandı.

GÜNDEM 03.03.2021, 19:00
İran, ABD güçlerine saldırmadan önce ticari uydu görüntülerini kullandı

İran tarafından 7 Ocak 2021 tarihinde, ABD ve Koalisyon güçlerinin bulunduğu Irak'taki Ain el Esad hava üssüne yapılan balistik füze saldırısının detayları ortaya çıkmaya başladı.

60 Dakika isimli programa konuşan CENTCOM Komutanı General Frank McKenzie, "İranlılar ticari uydulardan alınan fotoğraflarla üssü izlediler. İran'ın son uydu fotoğrafını indirmesini bekledik. Çok erken hareket ederseniz, düşman ne yaptığınızı görür ve planların değişme riski ile karşılaşırsınız." dedi. General McKenzie, İranlıların saldırı ile "bir dizi ABD uçağı ve askeri personelini" öldürmek istediğini ifade etti.

Saldırıdan önce İran'ın balistik füzelere yakıt sağladığına dair istihbarat elde ettiklerini söyleyen McKenzie, "Eğer saldırıdan önce istihbari bilgi almasaydık, 20-30 kadar uçak ve 100-150 kadar asker kaybedebilirdik. Bu kesinlikle deneyimlemediğim bir saldırıydı. Bu füzeleri uzak mesafelerden ateşlediler ve vurmak istedikleri her yeri vurdular." dedi. 

İran, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin, 3 Ocak 2021 tarihinde ABD tarafından Bağdat Havaalanı yakınlarında insansız hava aracı saldırısıyla öldürülmesinin ardından Irak'taki Ain el Esad hava üssüne balistik füzelerle saldırı düzenlemişti. Saldırıda üs içerisinde maddi hasar meydana gelirken, 110 ABD askerinde travmatik beyin hasarı oluştu.

12°
parçalı bulutlu