banner23

banner26

banner24

banner25

İran, ABD'nin uranyum teklifini reddetti

ABD yönetiminin, İran'ın uranyum zenginleştirme oranını düşürmesi halinde yaptırımları kaldırma teklifine İran yönetiminden ret geldi.

GÜNDEM 30.03.2021, 11:55
İran, ABD'nin uranyum teklifini reddetti
banner34

İran ve ABD'nin nükleer anlaşma konusundaki çıkmazı devam ediyor.

Politico'nun iki ABD'li üst düzey yetkiliye dayandırdığı habere göre ABD yönetimi, İran'a yönelik yaptırımların belirli bir süre içerisinde kaldırılmasına karşılık, İran'ın ileri santrifüj ve uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmasını içeren bir anlaşma teklifinde bulunacak. Ancak İran'ın resmi kanallarından olan Press TV'ye konuşan İranlı yetkili böyle bir anlaşmayı açıkça reddeceklerini belirterek öncelikle ABD'nin bütün yaptırımları kaldırması gerektiğini vurguladı.

Raporun devamında İran'ın uranyum zenginleştirmesini durdurması halinde ABD'nin dondurulmuş mal varlıklarına erişimi açacağı da belirtildi. Politico'ya göre ABD ve İran arasındaki dolaylı diploması trafiğini Avrupalı diplomatlar sağlıyor.

İran'ın Dini Lideri Ali Hamaney geçen hafta, ''(Eski ABD Başkanı) Obama zamanında Amerika'ya güvendik ve taahhütlerimizi yerine getirdik. Ama yapmadılar. Amerikalılar kağıt üzerinde yaptırımların kaldırılacağını söylediler, ancak uygulamada yaptırımları devam etti. Verdikleri sözlerin bizim için güvenilirliği yok.'' açıklamasında bulunmuştu. 

17°
açık