banner23

banner24

İran'daki törende bayrak hatası Irak'ta tepkilere sebep oldu

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin yemin törenine katılmak üzere İran'a giden Neçirvan Barzani'yi karşılama töreninde Irak bayrağı yerine sözde IKYB bayrağının kullanılması Irak'ta büyük tepki topladı.

GÜNDEM 08.08.2021, 10:02
İran'daki törende bayrak hatası Irak'ta tepkilere sebep oldu
banner46

İran'daki bayrak skandalı Irak'ta tepkiyle karşılandı.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, İbrahim Reisi'nin yemin törenine katılmak üzere 5 Ağustos'ta İran’a giden Neçirvan Barzani'nin karşılama töreninde Irak bayrağı yerine IKBY bayrağı kullanıldı.  Bu olay çok sayıda Iraklı aktivist, akademisyen ve blog yazarı tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Iraklılar bu bayrak skandalının İran tarafından kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyor.

Olayın ardından 3 gün geçmesine rağmen İran'ın protokol hatası olarak nitelendirdiği skandala karşı yorumlar ve eleştiriler gelmeye devam etti. Birçok Iraklı yetkili, İran'ı işaret ederek "ülkenin itibarını korumak ve bazı ülkelerin egemen ülkeler arasında gözetilen siyasi ve diplomatik görgü kuralları ve davranış sınırlarına riayet etmelerini sağlamak için yeterince çaba göstermedikleri" şeklinde eleştiride bulundu.

Şarku'l Avsat'a konuşan Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynağa göre bakanlık, “törene katılan Irak heyetinin bakanlık düzeyinde değil de başkanlık düzeyinde” olması sebebiyle konu hakkında yorum yapmazken, İran Dışişleri Bakanlığı olayın sadece bir “protokol hatası” olduğunu ifade etti. Bakanlıktan dün yapılan açıklamada “Tahran Mehrabad Havaalanı’nda Perşembe günü IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’nin karşılanma töreni esnasında Irak Cumhuriyeti’nin bayrağı yerine IKBY’nin bayrağı kullanılarak bir protokol hatası yapılmıştır. Ancak en önemlisi şu ki IKBY Başkanı ile İran cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi bir araya getiren resmi görüşmede sadece Irak bayrağı konuldu ki doğru olan da budur. İran, Irak'ın toprak birliğini koruduğunu daima vurgulamıştır. Egemenliğine saygı duymuştur. Bu uğurda çok değerli canlar verilmiştir. Bu konuda hiç kimse İran'ın sadık komşusuna daha fazlasını teklif edemez. Yalancılar ve gürültücüler hayal kırıklığına uğradı.” ifadelerine yer verildi.

banner34
19°
parçalı bulutlu