banner23

banner26

banner24

banner25

İran Devrim Muhafızları albayı suikasta uğradı

İran Devrim Muhafızları Komutanlığı'nda albay olan Hasan Seyid Hudayari, başkent Tahran'da iki motosikletli tarafından suikasta uğrayarak hayatını kaybetti.

GÜNDEM 23.05.2022, 13:15
İran Devrim Muhafızları albayı suikasta uğradı
banner34

İran, üst düzey devlet görevlilerine yönelik suikastlere engel olamıyor.

Albay olan Hasan Seyid Hudayari, Tahran'ın güneyinde bulunan evinin önünde arabasına bindiği esnada iki motosikletli tarafından 5 el ateş açılarak öldürüldü.

İran medyasına göre Albay Hudayari'nin, İran Devrim Muhafızları'nın Ortadoğu gücünü oluşturan Kudüs Gücü'nde yer aldığını ve bu kapsamda Suriye ve Irak'ta birçok operasyona katıldığını belirtti.

İsrail medyası ise Hudayari'yi dünya genelindeki İsrail vatandaşlarına ve varlıklarına yönelik eylemler planlayan bir Devrim Muhafızları albayı olarak tanımladı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi ise güvenlik güçlerinin konuyu derinlemesine ele aldığını belirterek, ''Şehidimizin saf kanının intikamını alacağımızdan şüpheniz olmasın.'' dedi.

Uzmanlara göre ise Albay Hudayari'nin motosikletli kişilerce öldürülmesi, İsrail İstihbarat Servisi MOSSAD'ın 2010-2015 yılları arasında Tahran'da İranlı nükleer mühendislere dönük suikastleri akıllara getirdi.

28°
az bulutlu