banner23

banner31

banner24

banner25

İran Devrim Muhafızları'na yönelik silahlı saldırı

İran'ın güneyindeki Sistan-Belucistan eyaletinde Devrim Muhafızları'nın mühendislik birimini taşıyan araca yönelik silahlı saldırı gerçekleşti.

GÜNDEM 03.03.2021, 15:32
İran Devrim Muhafızları'na yönelik silahlı saldırı

Saldırı haberi, Sistan-Belucistan eyaletinin Saravan kentinde bir hafta önce, Devrim Muhafızları'nın akaryakıt taşıyıcılarına ateş açması ve 1 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu başlayan gösterilerin ardından geldi.

İran devlet televizyonunun (IRIB) haberine göre, salı günü öğle saatlerinde bölgede yol çalışmaları yapan Devrim Muhafızları mühendislik birimini taşıyan araca, silahlı kişiler tarafından ateş açıldı. Saldırıda, 1 mühendisin hayatını kaybettiği ve 1 personelin ise akıbetinin belirsiz olduğu aktarıldı.

Saldırının sorumluluğunu ise bölgedeki etnik silahlı gruplardan olan Ceyşül Adl üstlendi. Grup, İran Devrim Muhafızları'na ait 2 aracı hedef aldıklarını ve 5 askeri öldürdüklerini açıkladı. Grup, 2019 yılında, 27 Devrim Muhafızı'nın ölümüne sebep olan bombalı saldırı da dahil olmak üzere birçok silahlı ve bombalı eylemi üstlendi.

Ülkenin güneyindeki Sistan-Belucistan eyaletinde bir hafta önce başlayan eylemler, bölgedeki diğer büyük şehirlere de sıçramış ve birçok resmi binanın yerel halk tarafından ele geçirilmesine sebep olmuştu. Eyaletin vali yardımcısı Muhammed Hadi Marashi, gösterilerin büyümesine izin vermeyeceklerini ve bu kapsamda çevre eyaletlerden takviye kuvvet getirileceğini açıkladı.