banner23

banner26

banner24

banner25

İran Donanması’nın 79.Filosu, Umman’da

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Şehram İrani, Basra Körfezi’nin güvenliği açısından donanmanın 79.Filosunun Umman'ın Selale limanına demirlediğini açıkladı.

GÜNDEM 18.10.2021, 02:29
İran Donanması’nın 79.Filosu, Umman’da
banner34

İran, Basra Körfezi'nin güvenliğinde daha etkin rol oynamak istiyor.

IRNA'nin haberine göre İran Donanması'nın 79.Filosu, Basra ve Umman Körfezi'nin güvenliğini sağlamak amacıyla Umman'ın Selale limanına demir attı.

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral İrani konuyla ilgili olarak Basra Körfezi'ndeki ticari deniz yollarına atıfta bulunarak, ''Donanma filolarını açık sulara göndermenin en önemli hedeflerinden biri, İran İslam Cumhuriyeti'nin ulaşım ve nakliye hatlarını güvence altına almak ve denizlerde ülkemizin bayrağının dalgalandırılmasıdır.'' ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Aden Körfezi'nde korsanların beş sürat teknesiyle İranlı bir tankere saldırdığını kaydeden Amiral İrani, ''Onlar gemiyi kaçırmaya çalıştılar, ancak Donanmanın hızlı tepkisiyle karşılaştılar.'' diye belirtti.

Amiral İrani, Donanma'nın Selale limanına demirlenmesinin amacının bölgede barış ve dostluk mesajını taşımak ve güvenliği sağlamak, kültürleri tanımak, donanma ve deniz kuvvetlerini güçlendirmek olduğunu sözlerine ekledi.

17°
açık