banner23

banner26

banner24

banner25

İran Genelkurmay Başkanı’ndan, Rusya ile askeri anlaşma sinyali

Rusya’ya resmi ziyarette bulunan İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bagheri, Rusya ile savaş uçağı tedariğinin de dahil olduğu askeri bir anlaşma imzalayacaklarının sinyalini verdi.

GÜNDEM 19.10.2021, 02:56
İran Genelkurmay Başkanı’ndan, Rusya ile askeri anlaşma sinyali
banner34

Moskova’da temaslarda bulunan General Bageri, diğer ülkeler özellikle Rusya ve komşu ülkelerle güçlü ilişkiler için yol haritasına ihtiyaç duyulduğunu belirtrerek, Rusya ile savunma ve askeri alanda mevcut potansiyellere dayanarak bu alandaki işbirliğinin artacağını söyledi.

IRNA'nın haberine göre General Bageri, mevcut uluslararası şartlar ve Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in İran ile ilişkilerini güçlendirme isteminden dolayı iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için uygun bir fırsat oluştuğunu söyledi.

General Bageri, Çin ile imzalanan 25 yıllık işbirliği anlaşmasına değinerek, bu anlaşmanın bir benzerinin de Rusya ile olmasının gerekli olabileceğini söyledi.

Bageri, Afganistan meselesinin Rus yetkilerle görüşeceği önemli konulardan olacağını belirterek bunun yanında Suriye’de tam güvenliğin sağlanması için işbirliğinin devamının da tartışılacağını söyledi.

İran'ın Rusya'dan, savaş uçağı, helikopter ve eğitiö uçağı taleplerinin olduğu vurgulanıyor.

20°
açık