banner23

banner26

banner24

banner25

İran'ın nükleer arşivi çalınmış olabilir

Ayetullah Hamaney'in danışmanlarından Muhsin Rezai, İran'ın nükleer arşivinin çalındığını ileri sürdü.

GÜNDEM 16.04.2021, 17:19
İran'ın nükleer arşivi çalınmış olabilir
banner34

Son zamanlarda nükleer santralleriyle gündeme gelen İran’da nükleer arşiv bilgilerinin çalındığı iddia edildi.

İran’ın dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney'in danışmanlarından Muhsin Rezai, İran’ın nükleer arşivinin çalındığını ve bunun için güvenlik önlemlerinin artırılması gerektiğini belirtti.

Şarkul Avsat’ın haberine göre Rezai, bu konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Rezai, bir yıldan kısa bir süre içinde Natanz nükleer tesisinde yaşanan iki patlamanın ve nükleer araştırmacı Muhsin Fahrizade suikastının İran’ın güvenliğinin ihlal edildiği anlamına geldiğini ifade etti.

Natanz’daki patlamayla ilgili konuşan Rezai, "Öncesinde tüm nükleer arşivimizdeki belgeler çalındı, ondan önce de bazı gizemli drone'lar geldi ve bir şeyler yaptı.” şeklinde bazı detaylara yer verdi. 
İsrail gazetesi Jerusalem Post, Rezai’nin bahsettiği belgelerin İsrail tarafından 2018'de ele geçirildiği düşünülen İran'a ait nükleer belgeler olduğunu ileri sürdü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 2018 yılı nisan ayında İran'ın "nükleer silah üretme planlarını" kanıtladığını öne sürdüğü bazı gizli dosyaları canlı yayında düzenlediği bir sunumla paylaşarak nükleer silah üretmediğini iddia eden İran’ı yalanlamıştı.

İran ise belgelerin sahte olduğunu belirterek iddiayı reddetmişti.

18°
açık