banner23

banner26

banner24

banner25

İran ordusu Basra Körfezi'nde tatbikata başladı

İran ordusu Basra Körfezi'nde çeşitli birimlerin katıldığı ''Büyük Peygamber-17 Tatbikatı'na'' başladı.

GÜNDEM 20.12.2021, 14:38
İran ordusu Basra Körfezi'nde tatbikata başladı
banner34

İran, İsrail ve ABD'den nükleer görüşmelere yönelik tehditlerin artması üzerine tatbikatlarını hızlandırdı.

Tasnim News'in haberine göre İran Devrim Muhafızları Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri'nin yanı sıra Siber-Elektronik Teşkilatı da tatbikata katılım sağlayacak.

Devrim Muhafızları Harekat Başkan Yardımcısı ve Büyük Peygamber-17 Tatbikatı sözcüsü Sardar Abbas Nilforoshan tatbikatla ilgili olarak, ''Tatbikatta İran Devrim Muhafızları Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri, Hürmüzgan Kıyı Bölgesi, Buşehr ve Huzistan kıyılarında Siber-Elektronik Teşkilatı ile ortaklaşa stratejik düzeyde sızma operasyonları gerçekleştirecek.'' ifadelerini kullandı.

Sözcü Nilforoshan tatbikat süresince yerli imkanlarla üretilen sistemlerin ayrıca test edileceğini belirterek, ordunun hazırlık durumunun en üst düzeye çıkarılacağını belirtti.

Bu sabah İran'ın en büyük nükleer enerji santralin yakınlarında bulunan Buşehr kentinde patlama sesleri duyulmuş, daha sonra yapılan açıklamada seslerin tatbikattan ötürü olduğu açıklanmıştı.

İran Devrim Muhafızları, havadan karaya ve karadan havaya füze testleri yapılacağı gerekçesi ile Hürmüz Boğazı'na yönelik 13-20 Aralık tarihleri arasında NATOM ilan etmişti.

26°
parçalı az bulutlu