banner23

banner26

banner24

İran, Umman Denizi'nde geniş çaplı tatbikata başladı

İran ordusu çeşitli askeri birliklerin katıldığı, ülkenin güneydoğu kıyılarını ve Umman Denizi'ni kapsayan geniş çaplı bir askeri tatbikat başlattı.

GÜNDEM 07.11.2021, 13:11
İran, Umman Denizi'nde geniş çaplı tatbikata başladı
banner34

İran, son 1 ay içerisinde üçüncü büyük tatbikatını düzenliyor.

Tehran Times'ın haberine göre Zülfikar-1400 isimli tatbikatın ana güç unsurunu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı oluştururken, kara kuvvetleri, zırhlı birlikler, hava kuvvetleri ve hava savunma birimleri de tatbikata katılım sağlıyor.

Tatbikatın koordinesini sağlayan Tuğamiral Mahmud Musavi, Zülfikar-1400 tatbikatı boyunca taktik ve hava savunma birimlerinin yanı sıra Ababil-3, Yasir, Sadeq, Mohajer ve Simurg gibi farklı tiplerde insansız hava araçları (İHA) ve elektronik harp sistemleri kullanıldığını belirtti.

Tuğamiral Mahmud Musavi, İran Hava Kuvvetleri'nin ve İran Hava Savunma Birlikleri'nin düşman hedeflerine oldukça benzer inşa edilmiş sahte hedefleri başarılı bir şekilde imha ettiğini de sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz hafta İran Hava Kuvvetleri, ülkedeki bütün hava üslerinin katılımı ile ''Vilayet Fedaileri'' tatbikatını düzenlemiş, İran Hava Kuvvetleri Komutanı General Hamid Vahidi, tatbikatta ilke kez karargah ve pilotlar arasında doğrudan irtibat sağlanacağını ifade ederek, savaş uçaklarının hedeflerinin merkezden belirlenip bilidirildiğini söylemişti.

28°
açık