banner23

banner26

banner24

banner25

İran yaptırımları kaldırmak istiyor

İran, ABD’nin kendisine uyguladığı ağır yaptırımları, ileriki günlerde 46. başkan olarak göreve başlayacak Joe Biden’ın kaldırması için harekete geçmeye başladı.

GÜNDEM 12.01.2021, 20:40
İran yaptırımları kaldırmak istiyor
banner34

Joe Biden yakın zamanda ABD’nin 46. başkanı olarak görevi teslim alacak. İran ise ABD’nin uygulamakta olduğu ekonomik yaptırımlara karşı bir önlem almak istiyor. Geçtiğimiz hafta İran Devrim Muhafızları Güney Kore bayraklı bir tankeri ve içerisindeki mürettebatı kasti bir şekilde Körfez’e toksik kimyasal döktükleri iddiasıyla alıkoymuştu. Asılsız iddia yüzünden alıkonulan geminin mürettebatı şu anda rehin alınmış durumda. Trump’ın maksimum baskı uygulayan yaptırımlarıyla Güney Kore kendi bankalarındaki 7 milyar dolar değerindeki İran kökenli kaynağı dondurdu.

UPI tarafından yapılan habere göre Trump’ın Nimitz uçak gemisinin güncel tehditler sebebiyle Körfez bölgesinde kalması için emir verdiği Pentagon tarafından bildirildi. ABD aynı zamanda B-52 bomba taşıyıcı uçaklarını ve nükleer denizaltılarını da bölgede görevlendirdi.

İran rejiminin aldığı kararların 46. Başkan Biden’ı korkutmak niyetiyle olduğu düşünülüyor. İran Barack Obama döneminde JCPO nükleer anlaşmasını imzalamıştı ancak JCPO anlaşmasına geri dönerek İran rejiminin İsrail, Yemen, Lübnan ve Irak’taki denge bozmaya yönelik aktivitelerini sonlandırmaya yönelik bir bağlantı oluşturulamaması İran rejiminin yurtiçi ve yurtdışındaki aktivitelerine destek vermiş oldu. İran yönetiminin zorbalık, haraç kesme ve tehdit etme yolu ile Biden’ı ekonomik yaptırımları kaldırması için acele ettirmeye çalışacağı düşünülüyor.

16°
parçalı az bulutlu