banner23

banner26

banner24

İsrail, ABD'den yeni nesil silah almak istiyor

İsrail, İran'ın nükleer tesislerini yok etmek için ABD'den yeni nesil silahlar almayı planlıyor.

GÜNDEM 09.12.2021, 12:03
İsrail, ABD'den yeni nesil silah almak istiyor
banner34

İsrail, İran'daki nükleer tesislerini yok etmek için yeni silahlar edinmeye çalışıyor.

Şarkul Avsat'ın Tel Aviv’deki askerî kaynaklara dayandırdığı haberine göre, 8 Aralık'ta Washington’a giden İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın yerin derinliklerine inşa ettiği nükleer tesisleri vurmak için ihtiyaç duyulan yeni silahları ABD'den almaya çalışacağını söyledi.

İsrailli kaynaklara göre Gantz, ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin ve diğer yetkililerle yapacağı görüşmelerde zırhları, dağların ve yeraltının derinliklerine inşa edilmiş tahkimatları delen ve Demir Kubbe, Arrow ve Sihirli Değnek adlı savunma sistemlerini güçlendirecek yeni gelişmiş silahlar elde etmeye çalışacak.

İsrailli Savunma Bakanı; ABD'nin son derece gizli ve sofistike olan ekipman ve teknolojilerini de almayı düşünüyor. Gantz’a yakın bir kaynak İsrail'in İran'ın tesislerini hedef alma sebebini şu sözlerle ifade etti:
"Gantz Tahran’ın nükleer projesini, İran liderliği tarafından Ortadoğu’ya hakim olma hedefine ulaşmak için kullanılan bir araç olarak görüyor. İran balistik füzelerinin gelişimini vurguluyor, İsrail ve çevre ülkeleri askeri olarak tehdit eden silahlı milisler kuruyor ve Asya’dan Latin Amerika’ya, Avrupa’dan Afrika’ya ABD’ye dost olan tüm ülkelere karşı faaliyet gösteren uluslararası bir terör ağı işletiyor. Eğer nükleer silahlara sahip olursa, bu faaliyetleri daha da geliştirebilir ve genişletebilir."

İsrail Dış İstihbarat Servisi (MOSSAD) Başkanı David Barnea 6 Aralık'taki Washington ziyaretinde, İran'ın iki gizli tesisinin görüntülerini sundu. Buna göre, tesislerden biri Azerbaycan sınırına 50 km uzaklıkta, diğeri ise güneyde Ahvaz bölgesinde bulunuyor.

28°
açık