banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail Başbakanı'ndan dünya güçlerine İran çağrısı

İsrail'in yeni Başbakanı Naftali Bennett, ilk kabine toplantısında dünya güçlerini İran'ın nükleer çalışmaları konusunda uyararak, nükleer anlaşmanın yapılmaması gerektiği söyledi.

GÜNDEM 20.06.2021, 14:21
İsrail Başbakanı'ndan dünya güçlerine İran çağrısı
banner34

Naftali Bennett, İsrail'in İran'a yönelik maksimum baskı politikasını sürdüreceklerinin sinyalini verdi.

Haaretz'in haberine göre İsrail'in yeni Başbakanı Naftali Bennett, koalisyon hükümetinin ilk kabine toplantısında İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi kınayarak başladı. Başbakan Bennett, İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in seçtiği tüm kişilerin kötü bir üne sahip olduğunu belirterek, ''İdam komitelerine liderlik eden ve dünya çapında kötü bir üne sahip bir kişi, İran'ın yeni cumhurbaşkanı oldu.'' ifadelerini kullandı.

İran ve P5+1 ülkeleri arasında Viyana'da devam eden ve 2015'teki nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakelerine de değinen Naftali Bennett, ''Reisi'nin İran Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi, dünya güçlerinin nükleer anlaşmaya dönmeden önce uyanmaları için son şans.'' değerlendirmesinde bulundu.

Mayıs ayının sonunda görevinden ayrılan İsrail İstihbarat Teşkilatı Mossad'ın eski şefi Yossi Cohen ise yaptığı açıklamalarla, İran'a yönelik politikaların devam edeceğini belirtti.

22°
parçalı bulutlu