banner23

banner24

İsrail'den Baltık ülkelerine Ukrayna'ya silah transferi yasağı

İsrail, Rusya ile ikili ilişkileri korumak amacıyla Baltık ülkelerinin Ukrayna'ya İsrail üretimi silahların transferine izin vermeyecek.

GÜNDEM 06.02.2022, 14:12
İsrail'den Baltık ülkelerine Ukrayna'ya silah transferi yasağı

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin tavan yaptığı son günlerde İsrail, Rusya ile ilişkilerini korumak istiyor.

Rusya ile ilişkileri korumak isteyen İsrail; Estonya, Letonya ve Litvanya'ya Ukrayna'ya İsrail üretimi silahların transferine izin vermeyecek.

Bu kapsamda İsrail Savunma Bakanlığı, Baltık ülkelerine Ukrayna'nın kendisini savunması için İsrail üretimi silahların gönderilmesine müsaade edilmeyeceğini bildirildi. Bu karar, medyaya yansıyan Ukrayna'nın İsrail'den Spike tanksavar füzesi isteyeceği iddiaları sonrası alındı.

ABD gibi İsrail'in de ihracat kontrol düzenlemeleri kapsamında ülkelerin, İsrail'den aldıkları silahları başka ülkelere devretmeden önce İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan onay alma yükümlülüğü bulunuyor.

Baltık ülkeleri Ocak 2022'de ABD'nin onayı sonrası muhtemel Rus işgaline karşı müttefikleri Ukrayna'ya ABD üretimi silahları gönderme kararı almıştı. Bu doğrultuda Baltık devletlerinin Ukrayna'ya Javelin tanksavar füzesi ve Stinger MANPADS vermesi bekleniyor.

banner34