banner23

banner26

banner24

İsrail Donanması, NATO tatbikatına katılacak

NATO'nun Deniz Muhafaza Operasyonu (OSG), İsrail Donanması ile ortak tatbikat düzenleme amacıyla Hayfa Limanı'na geldi.

GÜNDEM 29.11.2021, 12:02
İsrail Donanması, NATO tatbikatına katılacak
banner34

Tatbikata, Doğu Akdeniz'deki rutin devriyelerine devam eden Yunanistan Donanması'ndan HS Spetsai fırkateyni ve Bulgar Donanması'nda Drazki fırkateyni katılım sağlayacak.

Israel Defense'in haberine göre tatbikat NATO'nun İsrail ile ilk ortaklığı değil. NATO'nun Deniz Muhafıza Operasyonu (OSG), dört yıl üst üste birlikte çalışabilirliği geliştirmek ve deniz güvenliği konusundaki işbirliğini güçlendirmek için İsrail Donanması ile çeşitli tatbikatlar düzenledi. 

Tatbikat sırasında NATO gemilerinde mürettebatın hayatını tehdit eden kaza simülasyonunu içeren bir senaryonun uygulanacağı vurgulandı.

Eylül ayında İsrail, ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı'nın (CENTCOM) sorumluluk alanına geçişinin bir parçası olarak Kızıldeniz'de ortak tatbikat düzenledi. İki donanma arasında savunma, arama-kurtarma ve çeşitli senaryolar tatbik edildi. Ortak tatbikata ABD, güdümlü füze kruvazörü USS Monterey (CG 61) ve P-8A Poseidon deniz devriye uçağı ile İsrail Donanması ise yeni teslim aldığı Sa'ar-6 füze korveti ve iki devriye botu ile katılım sağladı.

27°
açık