banner23

banner31

banner24

İsrail gemisi BAE açıklarında saldırıya uğradı

İsrail'e ait bir kargo gemisinin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Fuceyre Limanı açıklarında saldıraya uğradığı bildirildi.

GÜNDEM 14.04.2021, 14:01
İsrail gemisi BAE açıklarında saldırıya uğradı

İsrail ve İran arasındaki gerginlik artarak devam ediyor.

Tel Aviv merkezli Kanal 12'nin haberine göre, İsrailli PCC şirketine ait olan ve otomobil taşıyan Hyperion isimli kargo gemisi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Fuceyre Limanı açıklarında saldırıya uğradı. Gemi hafif hasar alırken can kaybı veya yaralanma yaşanmadı. Haberin devamında saldırıyı İran'ın hücumbotlara yerleştirilmiş füzelerle gerçekleştirdiği de belirtildi. Uzmanlara göre ise İran bu saldırıyı Pazar günü Natanz nükleer tesisinde yaşanan patlamaya misilleme olarak düzenledi. 

6 Nisan'da İran Devrim Muhafızları'nın lojistik ve istihbarat merkezi olarak kullandığı Saviz adlı gemi Kızıldeniz'de Cibuti açıklarında saldırıya uğramıştı. The New York Times'ın iddiasına göre saldırı İsrail Deniz Komandoları tarafından yerleştirilen Limped mayını ile gerçekleştirildi. 

İsrail'e ait iki kargo gemisi ise geçtiğimiz aylarda Basra Körfezi ve Umman açıklarında saldırıya uğramış ve İsrail bu saldırılardan İran'ı sorumlu tutmuştu. 

17°
parçalı bulutlu