banner23

banner24

İsrail İran'a olası saldırı için bütçe arttırımı istiyor

İsrail ordusu, İran'ın nükleer programına yönelik olası bir operasyon için hükümetten milyarlarca şekellik bütçe arttırma talebinde bulundu.

GÜNDEM 16.07.2021, 17:17
İsrail İran'a olası saldırı için bütçe arttırımı istiyor

İsrail, Cenevre'de devam eden nükleer müzakere masasının dağılması durumuna hazırlanıyor.

The Time of Israel'in haberine göre İsrail ordusu, İran'ın nükleer programına yönelik olası bir askeri operasyon için bütçesinin milyarlarca şekel (1 $ = 3,26 şekel) artırılmasını talep ediyor. Talebin yeni hükümet tarafından önümüzdeki aylarda elde etmeye çalışılan bütçe içerisinde yer alması bekleniyor.

Haberin devamında İsrail'in bu adımının sebebi olarak ABD ile İran arasında devam eden çok taraflı nükleer müzakere masasının dağılma ihtimaline karşı atıldığı belirtildi.

İsrail'in yeni hükümetinin başbakanı Naftali Bennett geçtiğimiz günlerde selefi Benyamin Netanyahu'yu eleştirerek, ''İran'ın tarihindeki en hızlı nükleer aşamayı yaşatmakla'' suçlamıştı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise İsrail'in birincil güvenlik önceliğinin İran'ın nükleer programını sekteye uğratmak olduğunu belirterek, ''En büyük tehdide, İran'a karşı kuvvet birikimimizi genişletmekten ve insan sermayemize güvenmekten başka seçeneğimiz yok.'' ifadelerini kullanmıştı. 

banner34