banner23

banner24

İsrail Savunma Bakanı Gantz: İran ile savaşmaya hazırız

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz 5 Ağustos'ta, İsrail ordusunun İran’a saldırı düzenlemeye hazır olduğunu söyledi.

GÜNDEM 06.08.2021, 12:52
İsrail Savunma Bakanı Gantz: İran ile savaşmaya hazırız
banner46

İran ile yaşadığı büyük anlaşmazlıklar sonrası İsrail'den gerginliği tırmandıracak yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Yeni açıklama İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ten geldi.

Şarkul Avsat'ın haberine göre Gantz, İsrail merkezli Yedioth Ahronot gazetesinin internet sitesi Ynet'te açıklamalarda bulundu. “İsrail'in aynı anda birkaç cephede savaşa hazır olup olmadığı” sorusu üzerine “Cevap evet. Bu durumu güçlendirmeye devam etmek zorundayız. Durağan kalamayız ve çeşitli cephelerle başa çıkmak için yeteneklerimizi geliştirmeye devam etmeliyiz. Çünkü bu geleceğimiz. İran tehdidiyle aktif olarak karşı karşıyayız. İran’ın kolları şimdi Suriye, Lübnan veya Gazze'de faaliyet gösteriyorlar. İslami Cihad, Gazze'de saldırıyı İran’ın desteğiyle düzenler. Bu durumu, talimatların ve komutların nasıl ardı ardına sıralandığını biliyoruz. Farklı şekillerde ve farklı güçte çalışıyoruz. Böyle yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.

İsrail'in İran'a karşı askeri harekat başlatma olasılığına ilişkin ülkesinin siyasi-stratejik faaliyetlerinin dünyaya karşı “dengelenmesi” çağrısında bulunan Gantz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü İran'ı İsrail için bir sorun olarak göstermek ve dünyayı bu meseleden uzak tutmak olmaz. Dünya İran'la askeri olarak da yüzleşmeli. Bölge de İran'la yüzleşmeli ve biz de bu hikayede üzerimize düşeni yapmalıyız."

"İsrail bugün İran'a bir saldırı başlatmaya hazır mı?" sorusuna  "Evet" cevabını veren Benny Gantz aynı zamanda İsrail muhalefetinin, İsrail Başbakanı Naftali Bennett'in İran ve milisleriyle yüzleşme ve koronavirüsün yayılmasına karşı koyma konularında başarısız olduğu iddialarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu:

“İş birliği içinde çalışıyoruz. İsrail güvenlik politikasına ve güvenlik operasyonlarına ben liderlik ediyorum. Başbakan da dahil oluyor ve bu politikaları onaylıyor. Başbakanın görevi politika üretmek ve farklı alanlarda uygulanmasını sağlamaktır.”

Gantz, Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile birlikte 4 Ağustos'ta Batı Kudüs'teki Dışişleri Bakanlığı merkezinde, BM Güvenlik Konseyi üye ülkelerinin büyükelçileriyle bir araya geldi. Gantz orada yaptığı konuşmada ise, "İran'ın nükleer bomba geliştirmeye başlamasına on hafta kaldı. Geçen hafta Umman Körfezi'nde petrol tankeri Mercer Street'in hedef alınması ve Lübnan'dan İsrail'in kuzeyine yönelik gerçekleştirilen roketatarlı saldırı İran tarafından yönetildi. İran'ın İsrail'e çok cepheli bir meydan okumak için çalıştığına şüphe yok. Bu nedenle Lübnan'da ve Gazze'de güç oluşturuyor, Suriye ve Irak'ta milisleri konuşlandırıyor ve Yemen'de Husileri destekliyor. İran'ın sadece bir İsrail sorunu olmadığını, aynı zamanda küresel ve bölgesel bir sorun olduğunu anlamalısınız. Uranyumu yüzde 60 seviyesine kadar zenginleştirdiler. Körfez'de, Akdeniz'de ve Kızıldeniz'de deniz güvenliğini tehdit ediyorlar. Sadece Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen'de değil, birçok ülkede “terörist kollarını” kuruyorlar. Dünya bunun İsrail'in sorunu olmadığını anlamalı. Bu hafta dünya, birkaç uluslararası tarafla bağlantılı bir Japon gemisi hedef alındığında bunun bir örneğine tanık oldu." ifadelerine yer verdi.

İran'ın yeni cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Gantz, "Yeni cumhurbaşkanı (İran'daki cellat) çok muhafazakar bir adam ve İran'ı bölgesel ve güvenlik performansı anlamında çok radikal çizgilere götürebilir. Güvenlik kapasitemizi korumak ve en üst düzeye çıkarmakla yükümlü olduğumuzu dünyaya ve özellikle biz İsraillilere tekrar tekrar söylüyorum. Bu yüzden güvenlik bütçesinde ısrar ettim.” şeklinde bir açıklama yaptı.

banner34
19°
parçalı bulutlu