banner23

banner24

İsrail Savunma Bakanı ve Ürdün Kralı'ndan gizli görüşme

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve Ürdün Kralı II. Abdullah arasında başkent Amman’da gizli bir toplantı gerçekleştirildi.

GÜNDEM 01.03.2021, 19:58
İsrail Savunma Bakanı ve Ürdün Kralı'ndan gizli görüşme
banner46

İkilinin toplantıyı ne zaman gerçekleştirdiğine dair belirli bir tarih verilmezken Savunma Bakanı Gantz'ın daha önce Ürdünlü üst düzey yetkililerle gizli toplantılar yaptığını parti üyelerine açıkladığı belirtildi.

İsrail Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, İsrailli yetkililer Netanyahu’nun Ürdün’de "sevilmeyen" biri olmasından dolayı görüşmeyi kamuoyundan sakladı. Savunma Bakanı Gantz’ın gizli görüşmeyi, partisi Mavi-Beyaz’ın üyeleriyle yaptığı çevrimiçi bir toplantıda dile getirdiği belirtiliyor. İsrail Başbakanı Netanyahu’yu Amman ile olan kötü ilişkilerinden ötürü İsrail-Ürdün ilişkilerine zarar vermekle suçlayan Benny Gantz, Kral Abdullah başta olmak üzere birçok üst düzey Ürdünlü yetkili ile sürekli temas halinde olduğunu ifade etti.

Savunma Bakanı Gantz yaptığı açıklamada, "Ürdün’ün İsrail için çok önemli olduğunu ve ilişkilerimizin bin kat daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Ancak Netanyahu’nun Ürdün’de istenmeyen bir figür olması, iki ülke ilişkilerine zarar veriyor." dedi.

Gazeteye göre geçen ay İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi ve Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen el-Safadi gizlice bir araya gelerek iki ülke arasında imzalanması beklenen çeşitli projeleri tartıştı.

Ürdünlü makamlardan ise haber hakkında herhangi bir yorum yapılmadı.

banner34
21°
parçalı bulutlu