banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail ticari gemisi Umman açıklarında saldırıya uğradı

İsrail'e ait Zodiac Maritime tarafından işletilen petrol ürünleri taşıyan bir tanker gemisine, Umman kıyıları açıklarında saldırı düzenlendi.

GÜNDEM 30.07.2021, 17:02
İsrail ticari gemisi Umman açıklarında saldırıya uğradı
banner34

İsrail ve İran'a ait ticari gemiler, Kızıldeniz ve Akdeniz'in yanı sıra Basra ve Umman Körfezi'nde de saldırıya uğramaya devam ediyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre İngiltere Savunma Bakanlığı, bir İsrailli ticari geminin Umman açıklarında saldırıya uğradığını ve gemiyi işleten şirket olayda 2 mürettebatın hayatını kaybettiğini açıkladı. Hayatını kaybeden vatandaşlardan birinin İngiliz, diğerinin Rumen olduğu belirtildi.

İngiltere ordusuna bağlı Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları tarafından yapılan açıklamada, şirketin sahibinin İsrailli Ofer ailesi olduğu belirtilirken, olayın Umman’ın Mesire Adası'nın kuzeydoğusunda perşembe gecesi geç bir saatte meydana geldiği vurgulandı.

Ayrıca İsrail'den Kanal 10'un iddiasına göre ticari gemiye yönelik saldırı İran ile bağlantılı gruplar tarafından drone kullanılarak düzenlendi. Olaya ilişkin İsrail veya İran'daki resmi makamlardan henüz net bir açıklama yapılmadı.

20°
açık