banner23

banner24

İsrail, Ukrayna'daki vatandaşlarının tahliyesini hızlandırdı

Olası bir Rus işgaline karşı tedirginliği artan İsrail, Ukrayna'daki vatandaşlarını tahliye çalışmalarını hızlandırdı.

GÜNDEM 13.02.2022, 16:19
İsrail, Ukrayna'daki vatandaşlarının tahliyesini hızlandırdı

Rus birliklerinin Ukrayna'yı işgal etme tehdidi nedeniyle İsrail, vatandaşlarının evlerine dönüşünü hızlandırdı. 

The Times o Israel sitesinde yer alan habere göre İsrailli yetkililer, olası bir Rus işgali sebebiyle Ukrayna'daki İsrail vatandaşlarını tahliye etmek için acele ediyor.

İrail Başbakanı Naftali Bennett'in Salı gününe kadar mümkün olduğunca çok sayıda İsrailliyi Ukrayna'dan tahliye etmeye çabaladığı kaydedildi.

Ülkede yaklaşık 15 bin İsrailli var

Habere göre İsrailli yetkililer, Ukrayna'dan vatandaşları tahliye etme durumunun hızla kapandığına ve Çarşamba sabahına kadar kapatılabileceğine inanıyor. İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Ukrayna'daki İSrail Büyükelçiliği'nde kayıtlı 4 bin 500 vatandaşın bulunduğu; ülkede ise 10 - 15 bin arasında İsrailli olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

Silah tedarikine izin vermemişti

Gerilimin tırmanmaya başladığı ilk zamanlarda Baltık ülkelerinin, İsrail üretimi silahları Ukrayna'ya göndermesini engelleyen İsrail, Rusya ile arasını bozmamak için çabaladığını göstermişti.  İsrail Savunma Bakanlığı, Baltık ülkelerine Ukrayna'nın kendisini savunması için İsrail üretimi silahların gönderilmesine müsaade edilmeyeceğini bildirmişti.

banner34