banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail ve İran arasında gerginlik artıyor

İsrail denizaltısının Süveyş Kanalı'nı geçmesinin ardından İsrail'den yapılan açıklamada, İran denizaltılarının her hareketinin izlendiği söylendi.

GÜNDEM 27.12.2020, 11:39
İsrail ve İran arasında gerginlik artıyor
banner34

İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü, Cuma günü bir Suudi gazetesine verdiği demeçte "İsrail denizaltılarının her yerde sessizce faaliyet gösterdiğini" söylemişti. Bu açıklamanın ardından İranlı bir yetkili Al Jazeera'ya, "Tahran'ın ulusal güvenliğe yönelik herhangi bir saldırıya karşı tepkisi güçlü ve geniş olacaktır." açıklamasında bulundu. 

İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Hidai Zilbernan, geçen hafta İsrail denizaltısının İran'a yönelik bir güç gösterisi amacıyla Süveyş Kanalı'nı geçmesinin ardından basına demeç verdi. The Times of Israel'de yer alan habere göre İsrail'in, ABD Başkanı Donald Trump'ın görev süresinin bitmesine günler kala, bölgede kaosa sebep olacak bir gerilim oluşturmak için sebepler aradığı iddia ediliyor.

Zilberman, İran güçlerinin Irak veya Yemen'den bir saldırı düzenleyebileceğini de ifadelerini ekledi. Ayrıca İsrail'in elde ettiği bilgilere göre İran'ın, Irak ve Yemen'de İHA ve akıllı füzeler geliştirdiğini bildiklerini de söyledi. Zilberman, bu silahların İsrail'i vurabileceğini düşündüklerini belirtti.

İran'dan cevap

İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Ali Rıza Tangsiri, İsrail'den gelen İran'ın bütün deniz hareketlerinin izlendiği açıklamasına cevap verdi. Tangsiri kuvvet, sistem ve ekipman noktasında İran'ın çıkarlarının ve güvenliğinin korunması için istenen seviyede hazır olunduğunu söyledi. 

27°
açık