banner23

banner24

İsrail ve İtalyan F-35'lerinden ortak tatbikat

Yıldırım Kalkanı Ortak Hava Tatbikatı kapsamında İtalya Kuvvetleri'ne ait 4 adet F-35 savaş uçağı, İsrail'den Nevatim Hava Üssü'ne konuşlandı.

GÜNDEM 28.07.2022, 12:48
İsrail ve İtalyan F-35'lerinden ortak tatbikat
banner34

İsrail, Akdeniz ülkeleri ile olan askeri bağlarını güçlendiriyor.

Bu kapsamda Yıldırım Kalkanı Ortak Hava Tatbikatı kapsamında İtalya Kuvvetleri'ne ait 4 adet F-35 savaş uçağı, İsrail'den Nevatim Hava Üssü'ne konuşlandı. 

İsrail Savunma Kuvvetleri'nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ''İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait F-35i ''Adir'' uçağı ve İtalyan Hava Kuvvetleri'nin F-35 savaş uçakları, bugün İsrail'de yapılacak uluslararası tatbikata katılmaya başlayacak.'Yıldırım Kalkanı', ortak askeri işbirliğinin geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşıdır.'' ifadeleri kullanıldı.

Tatbikata ayrıca İsrail Hava Kuvvetleri'nin G550 tipi elektro-optik ve sinyal istihbaratı (SIGINT) uçakları ve İtalyan Hava Kuvvetleri'nin havadan erken ihbar-kontrol uçakları da katılım gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl İtalya, Falcon Strike-2021 Tatbikatı'na ev sahipliği yapmış ve ilk kez İsrail F-35'leri denizaşırı bir toprağa konuşlanarak tatbikata katılmıştı.

27°
parçalı bulutlu