banner23

banner24

İsrailli generalden İsrail Hava Kuvvetleri'ne ''çok taraflı savaş'' uyarısı

İsrailli General Yitzhak Brick, İsrail Hava Kuvvetleri’nin çok taraflı bir savaşa yeterince hazır olmadığı uyarısında bulundu.

GÜNDEM 25.07.2022, 16:56
İsrailli generalden İsrail Hava Kuvvetleri'ne ''çok taraflı savaş'' uyarısı
banner34

General Brick, Hava Kuvvetlerinin de olası bir savaşa hazır olmadığını ve bir savaş durumunda hava üslerinin felç olabileceğini savundu.

İsrailli General Yitzhak Brick, daha önce yayınladığı makalelerde ve yaptığı açıklamalarda, İsrail ordusunun olası bir kara savaşına tam olarak hazır olmadığına işaret eden net bilgilere sahip olduğunu söyledikten sonra şimdi de İsrail Hava Kuvvetleri’nin çok taraflı bir savaşa yeterince hazır olmadığı uyarısında bulundu.

İsrail merkezli Haaretz gazetesine pazar günü açıklamalarda bulunan General Brick, çok taraflı olası bir savaşta Hava Kuvvetleri üslerinin düşman için stratejik bir hedef oluşturacağını, yüzlerce kilogram ağırlığındaki savaş başlıkları taşıyan hassas füzelerle bombalanacağını ve aynı durumun söz konusu üslerde her gün yüzlerce kilometre mesafeye gönderilen insansız hava araçları (İHA) için de geçerli olduğunu belirtti. ''Hava Kuvvetleri bu tür saldırılara hazır değil. Bu yüzden böyle saldırılara karşılık veremez.'' dedi.

Şarkul Avsat'ın haberine göre daha önce Asker Şikayetlerinden Sorumlu Komiserlik görevini üstlendiği, geçmişte bir askeri kolorduya komuta ettiği ve Askeri Eğitim Koleji Dekanlığı görevini yürüttüğü bilinen Brick, son yıllarda İsrail ordusunu eleştiren birçok açıklamada bulundu ve ordunun bazı başarısızlıklarını ortaya çıkardı.

Brick’e göre tüm bunların sonucunda İsrail ordusu olası bir savaşa hazır değil. 

General Brick, Haaretz gazetesinde, ordunun özellikle çok taraflı bir savaş olması halinde sadece Kara Kuvvetleri’nin değil, Hava Kuvvetleri’nin de olası bir savaşa hazır olmadığını vurguladı. Özellikle Hava Kuvvetleri üslerine odaklanan Brick konudan sorumlu üs komutanlarının yardımcılarının, üst komutanlığın dikkati ve desteği olmadan ‘boş boş’ dururken, yalnızca Hava Kuvvetleri Üs Sürekliliği Şubesi Başkanı olan yarbayın böyle bir savaş tehdidine karşı birtakım adımlar atmaya çalıştığını belirtti. Bunun sonucunda herhangi bir ilerleme sağlanamadığını ve sağlanamayacağını öne sürdü.

27°
parçalı bulutlu