banner23

banner24

İsveç ve Finlandiya'ya teröristlerin iadesi için mektup gönderildi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İsveç ve Finlandiya’ya YPG/PKK ve FETÖ mensubu teröristlerin iadesine ilişkin talepleri hatırlatan bir yazı gönderildiğini açıkladı.

GÜNDEM 06.07.2022, 14:37
İsveç ve Finlandiya'ya teröristlerin iadesi için mektup gönderildi
banner34

Teröristlere verdiği desteği çekmesi şartıyla NATO’ya katılım süreçleri başlayan İsveç ve Finlandiya’nın verdikleri sözleri tutması bekleniyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katıldığı bir televizyon programında, terörle arasına mesafe koymaları şartıyla NATO’ya üyeliği desteklenen İsveç ve Finlandiya’ya iadesi istenen teröristler hakkında yazılı bi hatırlatma yaptıklarını açıkladı.

Finlandiya’da 6 PKK’lı, 6 FETÖ’cü, İsveç’te ise 10 FETÖ’cü, 11 PKK’lı teröristin iadesine ilişkin yazı gönderilmişti.

Bozdağ, daha önceki açıklamalarında teröristlerin iadesine ilişkin somut delillerin olduğunu ve İsveç ve Finlandiya hükümetlerinin Adalet Bakanlıklarında bu dosyaların bekletildiğini söylemişti.

İadesi istenen teröristlerin isimleri de açıklandı.

Buna göre Finlandiya'dan FETÖ üyesi Adil Erol, Zeynel Abidin Karadiş, Cevdet Vurunbigi, İbrahim Sönmez, Mehmet Demir, Abdülkadir Yılmaz ve PKK üyesi Tekin İstekli, Sultan Aktepe, Sezgin Çırık, Zaman Yeşilmen, Ecevit Akıncı, Burcu Ser'in iadesi talep ediliyor.

İsveç'ten ise FETÖ üyesi Yılmaz Aytan, Orhan Er, Bülent Keneş, Murat Çetineri, Alperen Melikhan Doğan, Levent Kenez, Faruk Özacar, Ramazan Faruk Güzel, Harun Tokak, Sami Yavuz; PKK üyesi Aysen Alhan, 
Ragıp Zarakolu, Ahmet Çeliker, Mehmet Sıraç Bilgin, Ömer Kızıl, Aziz Turan, Mehmet Milli, Abdurrahim Peker, Abdulkadir Ablay, Emine Genç ve Halef Tak isimli teröristlerin iadesi istendi.

FETÖ ve PKK'nın dışında da oluşum gösteren Devrimci Halkın Birliği, TKP/ML-TİKKO ve DHKP-C örgütlerine bağlı Muhammed Hanifi Battı, Sakine Berkpınar, Musa Doğan, Mustafa Candan ve Serkan Meriç isimli teröristler Türkiye'ye getirilecek.

27°
parçalı bulutlu