banner23

banner26

banner24

banner25

İsviçre İstihbarat Servisi Başkanı görevden alındı

İsviçre Federal İstihbarat Servisi Başkanı'nın, CIA ile bağlantılı bir kriptografi şirketiyle ilgili bir olayı Savunma Bakanı'na bildirmeden ele alması sonucunda meydana gelen gerginliğin ardından makamdan alındığı bildirildi.

GÜNDEM 13.05.2021, 17:49
İsviçre İstihbarat Servisi Başkanı görevden alındı
banner34

İsviçre İstihbarat Servisi Başkanı'nın, CIA ile bağlantılı bir kriptografi firmasını kapsayan bir skandal olayını ele alması üzerine, Savunma Bakanı ile yaşadığı tartışmanın basın tarafından rapor edilmesinin ardından makamını bırakacağı aktarıldı. Söz konusu gelişme, hükümet tarafından bildirildi.

İstihbarat Şefi Jean-Philippe Gaudin 2018'den beri İsviçre Federal İstihbarat Servisi'nin başında bulunuyordu. Gaudin'in yerine ise geçici olarak Juerg Buehler'in geçeceği aktarıldı.

The Tages-Anzeiger tarafından kaydedilene göre Gaudin ve mevcut Savunma Bakanı Viola Amberd arasındaki gerginlik, kısmen, Gaudin'in Crypto AG ile ilgili olay hakkında bakanı bilgilendirmek için uzun süre beklemesinden dolayı çıktı. Yasalara göre istihbarat başkanının, doğrudan savunma bakanı tarafından onaylanan operasyonları yürütmesi bekleniyor. 

İsviçre menşeli ve iletişim ve bilgi güvenliği konularında hizmet veren Crypto AG şirketi, 1970'ten 1993'e kadar gizlice ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'na ve Batı Alman Federal İstihbarat Servisi'ne aitti.

İsviçre İstihbarat Servisi (NDB), Gaudin'in ayrılması konusunda herhangi bir sebep belirtmedi. NDB Sözcüsü'nden konuya ilişkin bir açıklama gelmedi ve Gaudin de herhangi bir yorumda bulunmadı.

11°
hafif yağmur