banner23

banner24

İsviçre'de F-35'lerin alımına karşı referandum talebi

İsviçre'de F-35A savaş uçaklarının alınmasını istemeyen bir grup, konunun referanduma gitmesi için gerekli sayıda imzayı toplayıp yetkililere teslim etti.

GÜNDEM 17.08.2022, 13:39
İsviçre'de F-35'lerin alımına karşı referandum talebi
banner46

İsviçre'de F-35 savaş uçaklarının alımına karşılık sesler yükseliyor.

İsviçre'de F-35A savaş uçaklarının satın alınmasını engellemek için referandum yapılacak.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre İsviçre'de 'Stop-F-35' isimli bir grup, çok sayıda teknik kusuru olduğu ve kullanıma uygunluğunun tartışmalı olduğu gerekçesiyle F-35 savaş uçaklarının alımına karşı çıktı. Stop-F-35, F-35'lerin alınmaması için halktan topladı ve topladığı imzaları yetkililere teslim etti. Şimdi ise hükümetten referandum tarihinin ayarlanması bekleniyor.

US Air Force Comes to Terms With Its $1.5 Trillion F-35 Mistake

Stop-F-35 tarafından yapılan açıklamada, "Bu girişim sadece uçağın tipini hedefliyor" ifadesine yer verilerek hükümetin başka bir savaş uçağını seçmesi halinde girişimin geri çekileceği kaydedildi.

İsviçre'de Eylül 2020'de de bir referandum yapılmış, referandumda ordunun yeni savaş uçağı filosu için 6.3 milyar dolar harcaması oy birliği ile kabul edilmişti. Verilen karar ile Haziran 2021'de İsviçre hükümeti, Lockheed Martin'den 36 adet F-35A satın almayı kararlaştırmıştı.

Eurofighter, F/A-18 Super Hornet ve Rafale'nin yerine F-35A savaş uçağının, adını kazalarla sıkça duyurmasına rağmen neden tercih edildiği İsviçre meclisi tarafından tartışma konusu.

İsviçre hükümeti F-35A'nın en iyisi olduğunu söylese de İsviçre meclisinin iki komisyonu, ABD'de uçakla ilgili bildirilen bir dizi teknik sorundan sonra bu modelin neden seçildiğine ve maliyetinin neden bu kadar yüksek olduğuna dair soruşturma başlattı. 

Diğer taraftan ABD'nin teklifinin Mart 2023 sonunda sona ereceğinden dolayı hükümetin satın alma sürecini hızlandırmak istemesi halk oylamasının yapılmayacağı yönünde tartışmaları da beraberinde getirdi.

banner34
20°
parçalı az bulutlu