banner23

banner24

İtalya: AB’nin savunması güçlendirilmeli

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Avrupa Birliği'nin (AB) gerçek bir savunmaya sahip olması gerektiğini söyledi.

GÜNDEM 18.09.2021, 12:02
İtalya: AB’nin savunması güçlendirilmeli
banner46

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi ve son olarak ABD ile İngiltere'nin Avustralya ile "AUKUS" adlı yeni güvenlik anlaşması imzalamasının ardından AB'nin savunmada güçlenmesi gerektiğini kaydetti.

Sputnik'in haberine göre ABD, İngiltere ve Avustralya'nın "AUKUS" anlaşmasını yapmasına ilişkin İtalya'nın pozisyonu sorulan Di Maio, "Afganistan ve Avustralya konuları, kıta endüstrisinin koordinasyonunu sağlayan bir Avrupa savunmasının ne kadar acil olduğunu gösteriyor." şeklinde konuştu.

Bakan Maio, müttefiklerine karşı çıkmaktan ziyade sözleşmelerde daha fazla ağırlıklarının olmasının önemli ve gerekli olduğunun altını çizdi. Ayrıca hiç kimsenin ABD veya Çin'in karşısında tek bir ülke olarak rekabet etmeyi düşünemeyeceğini belirtti.

İtalyan Bakan, "Tartışma daha yeni başladı ancak cesaret verici işaretler var. Ama bunun basit şekilde olacağı yanılsaması içinde değiliz çünkü bu savunma konusu aynı zamanda dış politikayla da bağlantılı" değerlendirmesine yer verdi. 

Bakan Di Maio, dış politika ve savunma konularında birlik üyesi hükümetlerin bireysel veto haklarına halel getirmekten kaçınarak, çoğunluk oyu ile karar alabilmek istediklerini, benzer bir durumun sağlık alanında da olması gerektiğini savundu.

Habere göre Maio, savunma ve dış politikayı ilgilendiren bu konuda 27 üye ülkenin iyi bir anlaşmaya varmasını umut ettiğini kaydetti.

banner34
15°
açık