banner23

banner26

banner24

James Heappey, İngiliz askerler tarafından öldürülen Kenyalı kadın ile ilgili konuştu

İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey Kenya’ya düzenlediği ziyarette Kenya Savunma Bakanı Eugene L. Wamalwa ile görüştü. Kenya ile İngiltere işbirliğinin konuşulduğu ziyarette dikkatler İngiliz askerler tarafından öldürülen Agnes Wanjiru ile ilgili İngiliz Bakanın açıklamalarında toplandı.

GÜNDEM 04.11.2021, 13:50
James Heappey, İngiliz askerler tarafından öldürülen Kenyalı kadın ile ilgili konuştu
banner34

İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey Kenya Savunma Bakanı Eugene L. Wamalwa ile görüştü. Görüşmede iki ülkenin işbirliğine vurgu yapılırken eğitim, teçhizat ve teknik desteğin güçlendirilmesi konularına odaklanıldı.

İşbirlikleri konusunda İngiltere’nin Kenya’ya güvence verdiği öğrenildi. Daha önce askerî hayatında Kenya’da da görev yapan Heappey eski taburunu da ziyaret etti.

Doğu Afrika’daki ortak tehditlerinde görüşüldüğü toplantıda konu 2012 yılında İngiliz askerler tarafından öldürülen Agnes Wanjiru’ya da geldi. İngiliz Bakan bu konuda adaletin sağlanması için gerekli adımları atacaklarını söyledi.

21 yaşındaki Agnes Wanjiru foseptik çukurunda bulunmuştu

Agnes Wanjiru 21 yaşında beş aylık bir çocuk annesiyken 2012 yılında kaybolmuş ve iki ay sonra İngiliz Eğitim Birliği’ne (BATUK) kısa mesafedeki Nanyuki şehrinde bir otelin foseptik çukurunda bulunmuştu. Genç kadının göğüs ve karnında çok sayıda bıçak darbesi tespit edilmişti. Daha sonra Sunday Times’a konuşan görgü tanıkları genç kadını en son bir İngiliz asker ile otelden çıkarken gördüklerini söylemişlerdi.

Yine aynı haberde katilin cinayeti üstlerine ve meslektaşlarına itiraf ettiği ancak hiçbir işlem yapılmadığı belirtilmişti. Yine 2019’da Kenya tarafından yürütülen bir soruşturmada “bir veya daha fazla İngiliz askeri tarafından katledildiği” sonucuna ulaşılan Wanjiru için kimse cezalandırılmadı.

28°
parçalı az bulutlu