Japonya'dan, Kuzey Kore'nin kaçırdığı Japonlar hakkında açıklama

Japonya Başbakanı, Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japon vatandaşları ile ilgili muhataplarıyla görüşmeye hazır olduklarını iletti.

GÜNDEM 14.01.2021, 10:36
Japonya'dan, Kuzey Kore'nin kaçırdığı Japonlar hakkında açıklama

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Tokyo Olimpiyatları’na katılması halinde Kuzey Kore ile kaçırılan Japon vatandaşları hakkında görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

Şarkul Awsat'ın haberine göre, iki ülke arasında önemli bir sorunu teşkil eden Kuzey Kore’nin kaçırdığı Japon vatandaşları hakkında Japonya Başbakanı Yoshihide Suga dün gece bir basın açıklaması yaptı.

Suga yaptığı basın açıklamasında, Tokyo Olimpiyatları için ülkelerine gelmeleri halinde bu sorun hakkında görüşmeye hazır olduklarını ve hükümetin bu konuya öncelik verdiğini söyledi. Açıklamanın devamında "Bu şansı kaçırmamak için ilgili gelişmeleri yakından takip edeceğiz." diyen Suga hiçbir şart olmaksızın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüşmeye açık olduklarını vurguladı.

Kuzey Kore Japon vatandaşlarını ajanlık için kullanılıyor

1970 ve 1980’lerde Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japon vatandaşları iki ülke arasında çözülemeyen bir sorun olarak biliniyor. Vatandaşlarının Kuzey Kore ajanlarınca kaçırıldıklarını her fırsatta uluslararası kamuoyunda duyuran Japonya, Pyongyang yönetiminin Japon vatandaşlarını Kuzey Koreli istihbaratçılara Japonca öğretmesi ve ajanlık faaliyetlerinde kullanması için alıkoyduğunu iddia etti.

5 Japon vatandaşı ülkesine dönebildi

Kuzey Kore, 2002'de Pyongyang'da düzenlenen bir zirvede 13 Japon vatandaşının kaçırıldığını kabul etmişti. 5 Japon vatandaşının eve dönmesine izin vermiş, diğer 8’inin ise öldürüldüğünü öne sürmüştü. Japonya kaçırılan vatandaşlarının daha fazla olduğunu söyleyerek ülkelerine iade edilmesini istiyor.

-4°
açık