banner23

banner26

banner24

banner25

Japonya Doğu Çin Denizi'ne kıyı bölgesinde son 30 yılın en büyük askerî tatbikatını planlıyor

Japonya Kara Öz Savunma Kuvvetleri, ülkenin en güneyinde, Doğu Çin Denizi'ne kıyı bulunan Kyuşu bölgesinde son 30 yılın en büyük askerî tatbikatını düzenlemeyi planlıyor.

GÜNDEM 17.04.2021, 09:23
Japonya Doğu Çin Denizi'ne kıyı bölgesinde son 30 yılın en büyük askerî tatbikatını planlıyor
banner34

Kamu yayıncısı NHK'nin Japonya Kara Öz Savunma Kuvvetleri (GSDF) kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Çin Donanmalarının bölgesel varlığını artırması karşısında Japon ordusu tatbikat düzenlemeye hazırlanıyor.

Buna göre, GSDF eylül ile kasım arasında yaklaşık 140 bin GSDF personelinin katılımıyla ülkenin güneyindeki Kyuşu bölgesinde askerî tatbikat düzenleyecek.

Kuzeydeki Hokkaido ile Tohoku ve Şikoku bölgelerindeki askerî birliklerinin Kyuşu'ya sevk edileceği son 30 yılın en büyük askerî tatbikatında, ülkenin güneybatısındaki olası acil durumlara karşı caydırıcılık seviyesinin artırılması planlanıyor.

Askerî kadro, tank ve gıdadan oluşan lojistiğin gemi ve uçaklarla bölgeye sevk edileceği tatbikatın içeriğinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına bağlı olarak değişebileceği kaydedildi.

Kyodo ajansı, böylesi bir tatbikat sürecinin en son Soğuk Savaş'ın sona erdiği 1993 yılında gerçekleştirildiğini bildirdi.

Kaynak: AA
17°
açık