banner23

banner26

banner24

banner25

Japonya ve Avustralya’dan Uygur Türkleri için ortak çağrı

Japonya ve Avustralya, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı insan hakları ihlalleriyle alakalı “Gözlemcilere acilen erişim hakkı tanıyın” çağrısında bulundu.

GÜNDEM 10.06.2021, 11:55
Japonya ve Avustralya’dan Uygur Türkleri için ortak çağrı
banner34

Çin’in Sincan Özerk Bölgesi’nde Uygur ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik uyguladığı insan hakları ihlalleriyle alakalı, Japonya ve Avustralya ciddi endişeler taşıdıklarını dile getirdiler.

Birçok batılı ülkeden Çin’in Sincan bölgesindeki faaliyetlerinin araştırılmasına yönelik çağrılar sıklıkla dile getirilirken, Japonya ve Avustralya da savunma dışişleri bakanları nezdinde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla bu meseleyi gündeme taşıdılar.

Uygur bölgesinde yaşanan insanî dramla alakalı yayımlanan raporlara da değinilen açıklamada, "rapor edilen insan hakkı ihlalleri ile ilgili ciddi endişeleri paylaşıyoruz ve Çin'e uluslararası gözlemcilere acilen, sınırsız erişim tanıması çağrısında bulunuyoruz" ifadelerine vurgu yapıldı.

Çin tarafından ise yapılan açıklamaya oldukça sert tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki ülkenin “Çin tehdidi” oyunu oynadığı ve mesnetsiz karalama kampanyalarına imza attıklarına değinildi.

Çin Hükümeti bahsi geçen meseleyle alakalı tüm taraflara Çin içişlerine karışmaya son vermeleri ve bölgedeki sözde barış ve istikrarı sabote etmemeleri hususunda uyardı.

17°
açık