banner23

banner26

banner24

banner25

Japonya ve Hindistan’dan askeri işbirliği anlaşması

Japonya ve Hindistan, iki ülke arasındaki güvenlik işbirliğini güçlendirme çabalarının bir parçası olarak malzeme ve lojistik destek temini anlaşması imzaladı.

GÜNDEM 11.09.2020, 17:39
Japonya ve Hindistan’dan askeri işbirliği anlaşması
banner34

Japonya Öz Savunma Kuvvetleri ve Hindistan Silahlı Kuvvetleri önemli bir anlaşma için bir araya geldi. İki ülke aralarındaki güvenlik işbirliğini güçlendirmek için, malzeme ve lojistik destek temini anlaşması imzaladı. Hindistan Savunma Bakanı Ajay Kumar ve Japonya’nın Hindistan Büyükelçisi Suzuki Satoshi, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 'Satın Alma ve Çapraz Hizmet Anlaşması’nı imzalayarak 2 yıl süren müzakerelerinin sonuçlandığını duyurdu.

Japonya ve Hindistan işbirliğini artıracak 

Japonya ve Hindistan arasında yapılan 'Satın Alma ve Çapraz Hizmet Anlaşması’ ile iki ülke arasında, silahlı kuvvetlerinin gıda ve yakıt gibi malzemeleri paylaşmasına olanak tanıyacak. Ayrıca ülkelerin afet durumunda ve ortak tatbikatlar ile kurtarma operasyonları sırasında karşılıklı iletişim ve ulaşım hizmetleri konusunda da birbirlerini destekleyebilecekleri ifade edildi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, anlaşmanın taraflar arasındaki savunma işbirliğinin derinliğini daha da artıracağını ve adımın Hint-Pasifik bölgesinde barış ve güvenliğe katkıda bulunacağını açıkladı. Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise 'Satın Alma ve Çapraz Hizmet Anlaşması’nın tarafların hizmet ve ikmal teminini kolaylaştıracağını söyledi. Anlaşma 10 yıl boyunca geçerli sayılacak. Olası bir durumda, taraflardan biri anlaşmayı sona erdirmek istemediği sürece, anlaşma her 10 yılda bir yenilenecek. 

19°
açık