banner23

banner26

banner24

banner25

 Josep Borrell: Dondurulmuş Rus rezervleri Ukrayna'nın inşasında kullanılsın

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB ülkelerinin savaşın sona ermesinin ardından Ukrayna’nın yeniden inşasında Rusya’nın dondurulmuş döviz rezervlerinin kullanılmasını düşünmesini istedi.

GÜNDEM 09.05.2022, 12:46
 Josep Borrell: Dondurulmuş Rus rezervleri Ukrayna'nın inşasında kullanılsın
banner34

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna'nın yeniden inşasında kullanılacak kaynaklar konusunda açıklamalarda bulundu.

Şarkul Avsat'ın haberine göre Josep Borrell Financial Times'a yaptığı açıklamada, Taliban’ın iktidara gelmesinin ardından ABD’nin Afganistan Merkez Bankası varlıklarıyla yaptığı eylemin bir benzerinin AB’nin de Rusya için yapmasının mantıklı olacağını dile getirdi.

Rusya Merkez Bankası - Vikipedi

Borrell; ellerinde bulunan ve dondurulmuş Rus fonlarının Ukrayna'nın altyapısı için kullanılabileceği şeklinde bir açıklamada bulundu.

AB ve Ukrayna'ya destek veren Batılı ülkeler, Ukrayna savaşı sırasında Rusya Merkez Bankası’nın uluslararası rezervlerine erişimini yaptırım amacıyla kısıtlamıştı.

Washington ise daha önce Taliban’ın iktidara gelmesinin ardından Afgan fonlarını dondurmuş ve bir kısmını Afgan halkına yardım etmek için kullanma kararı almıştı.

26°
açık