banner23

banner24

K. Makedonya Türkleri Sayım Değerlendirme Çalıştay kararları açıklandı

5 Mart'ta düzenlenen Kuzey Makedonya Türkleri Sayım Değerlendirme Çalıştayı kararları kamuoyu ile paylaşıldı. Çalıştayda Kuzey Makedonya Türkleri için hayatî önemde kararlar alındı.

GÜNDEM 07.03.2021, 14:30
K. Makedonya Türkleri Sayım Değerlendirme Çalıştay kararları açıklandı

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) öncülüğünde Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen Kuzey Makedonya Türkleri Sayım Değerlendirme Çalıştayı kararları paylaşıldı.

Alınan kararlarda nüfus sayımının Kuzey Makedonya Türkleri için büyük önem taşıdığı belirtilirken Türk nüfusunun çokluğu ile asimilasyon ve inkar politikalarının önemli ölçüde önüne geçileceği vurgulandı.

[MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin - Fotoğraf: Time Balkan]

Nüfus sayımının neticeleri ile başta Türkiye ve tüm Türk Dünyasında da büyük motivasyon sağlanacağının belirtildiği çalıştay kararlarında, aynı motivasyonun "Türkçe’nin, başta yerel çapta olmak üzere diğer dillerle birlikte tüm Kuzey Makedonya’da resmiyetinin ve kullanımının sağlanmasına ön ayak olması" ile de sağlanacağı bildirildi.

15 maddelik çalıştay kararlarının; "Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB), Türk Demokratik Partisi (TDP), Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), diğer kurum ve kuruluşlar, akademisyenler ve kanaat önderlerimizle yapılan bütün uzmansal değerlendirmeler neticesinde ülke genelinde Kuzey Makedonya Türklerinin nüfus oranının en az %7 olduğu kabul edilmektedir." ibareli 13. Maddesine ise Türk Hareket Partisi (THP) şerh düştü.

[Fotoğraf: Time Balkan]

Kararları, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, THP Genel Başkanı Enes İbrahim, TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kahil, eski Devlet Sayım Komisyonu Üyesi Hafza Recep Kakel, eskiDevlet Bakanı Furkan Çako, UluslararasıVizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca, Yeni Balkan Gazetesi Müdürü Murteza Sulooca, Timebalkan Genel Yayın Yönetmeni Seyyid Emin, MATÜSİTEB Eski Başkanı Tahsin İbrahim, MATÜSİTEB Eski Başkanı Prof. Dr. Süleyman Baki, Milletvekili Prof. Dr. Süleyman Baki, Vardar Press'ten Furkan Purde, TGK Başkanı Onur Loç ve Balkan FM Radyo' dan İlker Yusuf imzaladı.

Çalıştaya Türkiye'den online olarak katılan TBMM Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Makedonya Türkleri'ne tam destek mesajı verdiler.

[TBMM Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop]

[TİKA Başkanı Serkan Kayalar]

[YTB Başkanı Abdullah Eren]

Ayrıca konu ile ilgili YTB Başkanı Abdullah Eren sosyal medya hesaplarından çalıştaya destek vererek,

"Kuzey Makedonya'da yapılacak nüfus sayımında soydaşlarımızın resmi olarak varlıklarını tescil ettirmesini önemsiyor ve destekliyoruz. YTB tüm soydaşlarımızın olduğu gibi Kuzey Makedonya'daki Türk toplumunun da yanında!" açıklamasında bulundu.

Milli Sayım Koordinasyon Kurulu'da belli oldu

Aynı çalıştayda koordinasyon kurulu da belirlendi. TimeBalkan'da yer alan habere göre koordinasyon kurulunda yer alacak isimler şöyle;

Hüsrev Emin – MATÜSİTEB Genel Başkanı

Prof. Dr. Süleyman Baki – MATÜSİTEB Eski Genel Başkanı

Tahsin İbrahim – MATÜSİTEB Eski Genel Başkanı

Yaşar Süleyman – MATÜSİTEB Genel Başkan Yardımcısı

Cemal Mehmed – MATÜSİTEB Genel Başkan Yardımcısı

Yusuf Hasani – Türk Demokratik Partisi (TDP)

Eran Kurtiş – Türk Hareket Partisi (THP)

İsmail Yahoski – KMC Parlamentosu Milletvekili

Erdoğan Saraç – Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı

Prof. Dr. Fadıl Hoca – Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Adnan Kahil – Eski Devlet Bakanı

Furkan Çako – Eski Devlet Bakanı

Havsa Recep Kakel – Eski Devlet Sayım Komisyonu Üyesi

Murteza Sulooca – Yeni Balkan Gazetesi Sahibi

Seyyid Emin – Timebalkan Genel Yayın Yönetmeni

Onur Loç – Türk Gençlik Kulübü (TGK) Genel Başkanı

İlker Yusuf – Balkan FM Sahibi

Fikret İbrahim – Mavrovo Rostuşe Belediye Meclis Üyesi

Doç. Dr. Osman Emin – Akademisyen

Doç. Dr. Adnan Şerif – Akademisyen

İsmail Ali – Uluslararası İlişkiler Uzmanı

İbrahim Murat – Hukukçu

Ufuk Klinçe – Hukukçu

Şadiye Bantaşoska – Hukukçu

banner34