banner23

banner26

banner24

Kaddafi'nin uçağı Libya'nın başkenti Trablus'a getirildi

Kaddafi’nin özel uçağı İstanbul'daki bakım ve onarım çalışmaları tamamlandıktan sonra kamu hizmetinde kullanılmak üzere bu sabah Libya'nın başkenti Trablus'a getirildi.

GÜNDEM 20.06.2021, 22:34
Kaddafi'nin uçağı Libya'nın başkenti Trablus'a getirildi
banner34

Sembolik anlamı nedeniyle saldırı tehdidi altında olan ve Fransa’ya gönderilen Muammer Kaddafi’nin özel uçağı yeniden Libya'ya getirildi. 

SavunmaTR’nin edindiği bilgilere göre, bugün sabah saatlerinde Libya’nın sabık lideri Muammer Kaddafi’ye ait özel İstanbul'daki bakım ve onarım çalışmalarının ardından Libya'nın başkenti Trablus'a getirildi. Uçağı Trablus Havalimanı'nda Ulusal Birlik Hükümeti'nin Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ve beraberindeki heyet karşıladı.

Airbus A-340 tipi uçağın bundan böyle Libya devleti tarafından kullanılacağı aktarılıyor.

2011 yılında Libyalı muhalifler Trablus Havalimanı’nda ona ait uçağı bulmuşlar fakat herhangi bir zarar vermemişlerdi. Kaddafi’nin ölümüyle ülkenin sarsıntılı bir geçiş dönemi yaşaması dönemin politikacılarının uçağın güvenliği için Fransa’ya gönderilmesi kararını almalarına neden olmuştu.

Fransızlar uçağı normal bir yolcu uçağına çevirdikten sonra 2013 yılında yeniden Libya’ya gönderdi. Fakat Libya’da istikrarın bir türlü sağlanamaması nedeniyle uçak yeniden Fransa’ya gönderildi.

22°
açık