banner23

banner24

Kadirov'dan seferberlik yerine dikkat çeken alternatif

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, devlet tarafından ilan edilen zorunlu seferberliğin yerine gönüllü bir şekilde "kendi kendine seferberlik" olması gerektiğini söyledi.

GÜNDEM 21.09.2022, 16:38
Kadirov'dan seferberlik yerine dikkat çeken alternatif
banner46

Putin'e yakınlığı ve Rus devletine bağlılığı ile tanınan Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, seferberliğin ilan edilmesinin ardından bunun yerine farklı bir alternatif sundu.

Radio Sputnik'te yer alan habere göre Kadirov, ülkede "kendi kendine seferberlik" ilan edilmesi gerektiğini düşünüyor. Ona kalırsa Rusya'nın bölgelerindeki bütün liderler gönüllülerin hazırlanması ve eğitilmesi için yeterinde kabiliyete sahip. 

Ulusal ölçekte 85 bin kişilik devasa bir ordu tahayyülünden bahseden Kadirov, bu seferliğe aktif katılımın "federalizm" ilkesine uygun olan hareket olduğuna inanıyor. 

Kadirov daha önce de Rusya'da sıkı yönetim ilan edilmesini desteklediğini ve Putin'in Ukrayna'ya karşı "yumuşak" davrandığını düşündüğünü söylemişti. 

Seferberlik ilan edileceğinin bildirilmesinin ardından Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Valilere talimat verildiğini açıklayan Rus Bakan, zorunlu askerlik için harekete geçmeleri adına emir verdiklerini söyledi. Şoygu, 300 bin kişinin askere alınacağını kaydetti. 

banner34
17°
açık