banner23

banner26

banner24

banner25

'Kafkas 2020' tatbikatında Karadeniz'den seyir füzesi fırlatıldı

Rusya'nın aralarında Çin'in de bulunduğu beş ayrı ülkeyle gerçekleştirdiği Kafkas-2020 tatbikatı Hazar Denizi ve Karadeniz kıyısında başladı. Rusya’da devam eden Kafkas 2020 Uluslararası Askeri Tatbikatının Karadeniz ayağında Moskit gemisavar seyir füze sistemi fırlatıldı.

GÜNDEM 24.09.2020, 13:43
'Kafkas 2020' tatbikatında Karadeniz'den seyir füzesi fırlatıldı
banner34

Rusya'da düzenlenen Kafkas-2020 Uluslararası Askeri Tatbikatının ikinci gününde hareketli anlar yaşandı. Hazar filosunun "Tataristan" füze gemisinin mürettebatı, "Kavkaz-2020" manevralarının bir parçası olarak, tatbikat sırasında sahte bir düşman seyir füzesini imha etti. Tatbikatta fırlatmalar sırasında, "Tataristan" roket gemisinin mürettebatı, "Osa-M" uçaksavar füzesi sisteminden 20 km'ye kadar mesafedeki bir hava hedefini imha etti.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın paylaştığı fotoğrafları dünyaya servis eden Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Ashuluk üssünden füzelerin fırlatıldığını bildiriyor. Rus medyası, gövde gösterisinde Ashuluk'un yanı sıra ülkenin güneyindeki Prodboy, Kapustin Yar, Adanak, Arzgirskiy ve Kopanskiy üslerinin de kullanıldığını aktarıyor.

Rusya ile birlikte Ermenistan, Belarus, Çin, Myanmar, Pakistan ve İran askerlerinin katıldığı askeri tatbikatın sabah başlayan etabında Rusya'nın Astrahan bölgesindeki Aşuluk poligonunda katılımcı ülkelerin askerleri S-300 hava savunma sistemleri fırlattı. Buradaki tatbikatın ikinci kısmında ise askerler S-400, Buk-M2 ve Pantsir-S hava savunma sistemleri fırlattı. Hava savunma sistemleri tatbikatında 20 ayrı savaş uçağı kullanıldı. Tatbikatta hava savunma sistemlerinin havadaki yabancı cisimleri imha etme, savaş uçaklarının hava savunma sistemlerinden kurtulması ve hava saldırı püskürtme eğitimleri yapıldı.

Karadeniz'den seyir füzesi fırlatıldı 
Tatbikatın diğer ayağı ise Karadeniz'de gerçekleşirken Rusya donanmasındaki İvanovets ve R-60 gemilerinden Moskit tipi seyir füzesi fırlatıldı. Tatbikatta plana göre Karadeniz'deki gemilerden şaşırtılan hedeflere seyir füzeleri fırlatılarak söz konusu hedefler imha edildi. Ayrıca Su-24 tipi Rus yapımı savaş uçağının gemilere saldırısı yine Rus yapımı Su-30 tipi uçaklarla engellendi ve bu uçaklar etkisiz hale getirildi. Karadeniz'e kıyısı bulunan Krasnodar bölgesinden ise gemisavar füze sistemleri olan "Ball" ve "Bastion" gemi karşıtı füze sistemleri fırlatıldı. Yine plana göre bu füzeler de gemi hedeflerini imha etti.

Yerel medya, 26 Eylül’e kadar sürecek tatbikatın bizzat Rusya Genelkurmay Başkanı tarafından yönetildiğini bildiriyor. Rusya'nın tatbikatı sürerken Karadeniz üzerindeki savaş uçağı hareketliliği de göze çarpıyor. Yayınlanan son haritaya göre, birçok NATO uçağı Karadeniz semalarında devriye geziyor. Tatbikatta gözlemci olarak yer alan ülkeler ise, Azerbaycan, Endonezya, İran, Kazakistan, Tacikistan ve Sri Lanka.

20°
açık