banner23

banner24

Kahramanmaraş'ta Rus yapımı yangın söndürme uçağı düştü

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Rusya'dan kiralanan, Adana Orman Bölge Müdürlüğü hizmetinde kullanılan ve içinde toplam 8 kişinin olduğu yangın söndürme uçağı düştü.

GÜNDEM 14.08.2021, 16:48
Kahramanmaraş'ta Rus yapımı yangın söndürme uçağı düştü
banner46

Son zamanlardaki orman yangınlarına müdahalede yeni bir acı gelişme daha yaşandı.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Rusya'dan kiralanan ve Kahramanmaraş'taki orman yangına müdahale eden Rus yapımı uçak düştü. Düşen uçak ile bir süre sonra da uçakla irtibat kesildi.

Düşen uçak hakkında Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun'dan bir açıklama geldi. Vali Coşkun yaptığı açıklamada, gün içerisinde Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesi Ilıca Mahallesi Almalı mevkisindeki ormanlık alana yıldırım isabet etmesi sonucu yangın çıktığını, ardından yangına havadan ve karadan müdahale çalışmalarının başlatıldığını duyurdu.

Coşkun açıklamanın devamında, "Bölgeye uçak da sevk etmiştik ancak bir süre önce uçakla irtibat kesildi ve düştü. Şu an olay çok yeni. Uçağın düştüğü bölgeye çok sayıda ekip gönderdik." ifadelerine yer verdi. 

Konuya ilişkin Millî Savunma Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Bakanlığın resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada "Kahramanmaraş’taki yangın söndürme çalışmalarına katılmak için Adana’dan havalanan bir Rus yangın söndürme uçağının kaza kırıma uğradığı bilgisi üzerine, İncirlik’ten bir helikopter ile Konya’dan bir uçak, arama-kurtarma çalışmalarına destek için bölgede görevlendirilmiştir." denildi.

 Kazada 5'i Rus ve 3'ü Türk olmak üzere toplamda 8 personel hayatını kaybetti.

banner34
15°
açık