banner24

Karadağ Cumhurbaşkanı: Sırbistan ile savaşa hazırız

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç, Sırbistan'ın Karadağ'a yönelik müdahalelerini devam ettirmesi halinde Sırbistan ile savaşa tutuşabileceklerini duyurdu.

GÜNDEM 07.06.2021, 08:43
Karadağ Cumhurbaşkanı: Sırbistan ile savaşa hazırız

Sırbistan’ın saldırgan ve yayılmacı idealleri Balkanlar'da gerilimi yükseltmeye etmeye devam ediyor. Son olarak Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Mepa News’in haberine göre, Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanoviç, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Şefik Caferoviç ve Hırvat Mensubu Zeljko Komsiç ile olan görüşmesinde Sırbistan’ın dış politikadaki hamlelerini sert bir dille eleştirdi. 

Cumhurbaşkanı Djukanoviç, Sırbistan’ın tıpkı 1990’lı yıllardaki gibi ‘’Büyük Sırbistan’’ ideali ile adımlar attığını belirtti ve Bosna Hersek ile Karadağ’ın iç işlerine müdahil olmak suretiyle Balkanları birbirine katmaya çalışmakla suçladı.

Sırbistan’ın savaş arzusu içinde olduğu tespitinde bulunan Djukanoviç, gerekirse topyekün savaşmaktan çekinmeyeceklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı ayrıca, Sırp yetkililere müdahaleleri durdurma çağrısı yaparken aksi bir durumun yaşanması halinde iki ülke arasında savaşın kaçınılmaz son olduğunu kaydetti.

13°
parçalı az bulutlu