banner23

banner24

Karadeniz'de Rusya ile İngiltere gerilimi

Rusya, Karadeniz'de sınır ihlali yaptığını iddia ettiği İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açtığını duyurdu. İngiltere ise uyarı ateşinin yapılmadığını ve İngiliz gemisinin hukuka uygun bir şekilde geçiş yaptığını açıkladı.

GÜNDEM 23.06.2021, 15:23
Karadeniz'de Rusya ile İngiltere gerilimi

Rusya, Karadeniz'de sınır ihlali yaptığını iddia ettiği Defender İngiliz savaş gemisine, Rusya sınırlarını koruyan Rus gemisi ile uyarı ateşi açtığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Rusya sınırlarını koruyan Rus gemisi, 12.06 ve 12.08 saatlerinde İngiliz gemisine uyarı ateşi açtı. Su-24M savaş uçakları da dokuz dakika sonra İngiliz gemisi Defender gemisinin rotasına yönelik bombalama uyarısı yaptı." ifadeleri yer aldı.

Yaşanan gerilimin ardından Rusya Savunma Bakanlığı, İngiltere'nin Moskova Büyükelçiliği'nde bulunan askeri ataşeyi Rusya Savunma Bakanlığı'na çağırdı.

İngiliz gemisinin sınır ihlali yaptığını iddia eden Rusya, Kırım'ı 2014 yılında yasa dışı bir şekilde ilhak etmişti. Rusya'nın İngiliz Defender gemisine yaptığı uyarı ateşinin konumu ise Kırım'ın kara suları içinde yaşandı.

Yaşanan bu olayların ardından ise İngiliz Savunma Bakanlığı, uyarı ateşinin yapılmadığını ve Kraliyet Donanması gemisinin, uluslararası hukuka uygun olarak Ukrayna karasularından zararsız geçiş yaptığını kamuoyuna duyurdu.

banner34