banner23

banner24

Karzai: Afganistan içerisinde Afganlar arası barış görüşmeleri yapılmalı

Afganistan Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai; Afgan hükümeti ve Taliban'ı ülke içinde barış görüşmeleri düzenlemeye çağırdı.

GÜNDEM 01.06.2021, 11:07
Karzai: Afganistan içerisinde Afganlar arası barış görüşmeleri yapılmalı

Afganistan’da kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesi için İstanbul’da düzenlenmesi planlanan ancak Taliban’ın bir türlü katılmaya ikna edilemediği görüşmenin ikamesi olarak Afganistan merkezli bir toplantının düzenlenmesi teklif edildi.

TOLO news’in haberine göre, Afganistan Eski Cumhurbaşkanı, bugün de ülke siyasetinin en önemli isimlerinden olan Hamid Karzai; Taliban ve Afganistan resmî hükümetine ülke içinde Afganlar arası bir barış görüşmesi organize etmeleri için çağrıda bulundu. Karzai, ABD’nin barış görüşmelerine liderlik etme ve barışı tesise yönelik tüm çabalarının sonuçsuz kaldığı ve ülkede şiddet ikliminin devam ettiği değerlendirmesinde bulundu.

Karzai, "Taliban İslami hareketinin ve kendi hükümetimizin bir araya gelip, barış görüşmelerini topraklarımızda yapalım. Özel bir yerimiz var. Güzel yerlerin yanı sıra güzel havaların olduğu, klimaya dahi ihtiyaç duymadığımız Bamiyan'a gidelim demesini umuyorum." dedi.

banner34