banner23

banner31

banner24

Kazakistan'da ulusal yas ilan edildi

Kazakistan’da bir askerî mühimmat deposunda 26 Ağustos'ta meydana gelen büyük patlamada içinde askerlerin de olduğu 13 kişinin hayatını kaybetmesi sebebiyle 29 Ağustos Pazar günü için ulusal yas ilan edildi.

GÜNDEM 28.08.2021, 10:13
Kazakistan'da ulusal yas ilan edildi

Kazakistan'da yaşanan patlamada 13 vatandaşını kaybeden Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'den bir açıklama geldi.

Tokayev açıklamasında, ülkenin güneyindeki Jambıl eyaletinde askerî birliğin mühimmat deposunda meydana gelen patlamayı önlemek için askerler ve kurtarma ekiplerinin canları pahasına kahramanlık sergilediğini ve ölümle sonuçlanan trajik olay sebebiyle 29 Ağustos’u Ulusal Yas Günü ilan ettiğini duyurdu.

26 Ağustos’ta Kazakistan yerel saatiyle 19.00 civarında Jambıl eyaletine bağlı Bayzakov ilçesindeki askerî birliğin mühimmat deposunda çıkan yangın büyük bir patlamaya sebep olmuştu. Resmî kaynaklar, art arda meydana gelen patlamalarda askerî personel ve kurtarma ekibinden 13 kişinin hayatını kaybettiğini ve çoğu itfaiye ve kurtarma görevlisi olmak üzere 90 kişi yaralandığını ortaya koymuştu. Askerî birliğin çevresindeki köylerden 1200 kişinin ise güvenli bölgelere tahliyesi yapılmıştı.

17°
parçalı bulutlu