banner23

banner24

Kazakistan: Rusya'nın kararını tanımayacağız

Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, Rusya'nın Ukrayna'nın egemenliğini ihlal eden kararını tanımayacaklarını söyledi.

GÜNDEM 22.02.2022, 09:50
Kazakistan: Rusya'nın kararını tanımayacağız

Rusya'nın Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden kararı bölgede hareketliliği artırdı ve çok sayıda ülkeden Rusya'nın bu kararına kınama mesajı geldi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi de Rusya'nın sözde Donetsk ve Lugansk halk Cumhuriyetlerini tanıma kararına ilişkin önemli açıklamada bulundu.

Bu durumu Güvenlik Konseyi toplantısında değerlendireceklerini ifade eden Tileuberdi Kazakistan'ın, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'ni tanımayacağını vurguladı.

Tileuberdi, Kazakistan Güvenlik Konseyi’nin ilerleyen saatlerde Rusya'nın Donetsk ve Lugansk'taki Rus yanlısı ayrılıkçıların bağımsızlık ilanını tanıması kararını değerlendirmek üzere bir araya geleceğini söyledi.

Tileuberdi ayrıca, Kazakistan'ın uluslararası hukukun temelleri ve BM karar ilkelerine göre hareket ettiklerini söyleyerek kötüleşen duruma karşı uluslararası toplumu diplomatik çözüme çağırdığını ve Kazakistan'ın buna hazır olduğuna dikkat çekti.

banner34