banner23

banner24

Kazakistan'ın eski lideri Nazarbayev'in torunu Londra'da öldü

Daha önce arasının açık olduğu dedesi Kazakistan'ın ilk Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve annesi eski Senato Başkanı Dariga Nazarbayeva ile yol ayrımına gelerek İngiltere’ye iltica başvurusunda bulunan 29 yaşındaki Aysultan Nazarbayev, Londra’da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

GÜNDEM 17.08.2020, 06:20
Kazakistan'ın eski lideri Nazarbayev'in torunu Londra'da öldü

Aisultan Rakhat ismi ile geçtiğimiz aylarda sosyal medya hesabından açıklamalar yapan Aysultan Nazarbayev, Rusya ile Kazakistan hükümetleri arasında yolsuzluk iddialarında bulunmuş, Kazak gazının aracı şirket vasıtasıyla çok daha ucuza Rus Gazprom şirketine peşkeş çekildiğini yazmıştı.
Bununla beraber Kazak muhaliflerle ikili ilişkileri olduğunu, uyuşturucu bağımlısı olduğunu ve ailesi tarafından ciddi baskı gördüğünü beyan ederek bu yüzden İngiltere’den siyasi sığınma talep ettiğini belirtmişti. Tüm bunlara rağmen Nazarbayev’in ailesi herahangi bir açıklamada bulunmadı.


Vefatını annesi Dariga Nazarbayeva'nın da doğruladığı, Kazakistan’ın ‘Ulusal Lider’ ünvanını taşıyan ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in torunu Aysultan Nazarbayev, aynı zamanda ülkenin zenginleriyle ilgili de çarpıcı iddilarda da bulunmuştu. 29 yaşında vefat eden Nazarbayev, İngiltere Kraliyet Askeri Akademisi’nden mezun olduktan sonra Kazakistan Savunma Bakanlığı’na bağlı istihbarat departmanında çalışmıştı.

banner34