banner23

banner26

banner24

banner25

Kıbrıs Rum Yönetimi, Rusya'dan yardım istedi

Türkiye'nin doğal kaynak arayışıyla Kıbrıs kıyılarında aktif olması karşısında çaresiz kalan Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı, Putin'den yardım istedi.

GÜNDEM 01.08.2020, 08:29
Kıbrıs Rum Yönetimi, Rusya'dan yardım istedi
banner34

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez uyarmıştı

Fatih Dönmez önceden, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışması yapmasının tepki görücek bir eylem olacağını bildirmişti. Fatih Dönmez böyle bir durumda Kıbrıs Rum Yönetimi, Avrupa Birliği, bölge ülkeleri ve bölgede faaliyet gösteren şirketler ile gerginliğe sebep olacağını söylemişti. Görünen o ki Kıbrıs Rum Yönetimi, Rusya'nın da meseleye dahil olmasını istiyor. 

Anastasiadis ve Putin görüştü

Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'den yardım istedi. Putin ile telefonda görüşen Anastasiadis; Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ilerleyişinin durdurulması, Kapalı Maraş bölgesinin kapatılması, sismik araştırma gemisi olan Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi'nin çalışmalarının durdurulması isteklerinde bulundu.

Putin söz verdi

Rum Hükümeti Sözcüsü Kiriakos Kusios'un söylediğine göre Putin, Türkiye konusunda aracı olacağına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşeceğine söz verdi. 

Türkiye'nin ilerlemesi konusunda Rusya da endişeli

Kusios, Putin'in de olaylardan endişe duyduğunu belirtti ve "Putin Rusya'nın daima anlaşmazlıkların uluslararası hukuk ilkeleri temelindeki müzakereler aracılığıyla çözülmesinden yana olduğunu vurguladı." şeklinde konuştu. 

25°
parçalı az bulutlu