banner23

banner26

banner24

Kırgızistan-Tacikistan arasında sınır ihlali gerginliği

Tacikistan askerî personelinin, Kırgızistan ile belirlenen "tartışmalı bölge" sınırlarını ihlal ederek Çong-Alay ilçesine gece saatlerinde bir konteyner yerleştirdiği aktarıldı.

GÜNDEM 04.06.2021, 13:19
Kırgızistan-Tacikistan arasında sınır ihlali gerginliği
banner34

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Tacikistan tarafının iki ülke tarafından belirlenen sınırları ihlal ettiği aktarıldı.

Konuya ilişkin aktarılanlara göre 4 Haziran günü saat gece 3 sularında Tacik askeri personeli, iki ülkenin "tartışmalı" olarak nitelendirdiği bölgeye konteyner yerleştirdi. Oş bölgesinin Çong-Alay ilçesinde yaşanan sınır ihlalinin, Kırgız topraklarının 1.000 metre içine girilmesiyle gerçekleştirildiği belirtildi. 

Komite'nin açıklamalarında, Tacik tarafının konteyner'ı sınırın tartışmalı tarafında bıraktıktan sonra Tacik topraklarına doğru 600 metre geri çekildikleri bildirildi.

Tacikistan reddetti

Tacikistan'dan gelen açıklamada ise Kırgızistan'ın öne sürdükleri reddedildi. Tacikistan tarafı, birliğin Tacikistan toprakları olarak kabul edilen bir bölgeye taşındığını öne sürdü.

26°
açık