banner23

banner26

banner24

KKTC Başbakan Yardımcısı Arıklı: KKTC'nin adı değişiyor, başkanlık sistemi geliyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı; ülkenin adının “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” olarak değiştirileceğini bildirdi.

GÜNDEM 17.07.2021, 11:33
KKTC Başbakan Yardımcısı Arıklı: KKTC'nin adı değişiyor, başkanlık sistemi geliyor
banner34

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı , Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, KKTC’nin ismiyle birlikte anayasanın değiştirilip başkanlık sistemini getirmeyi planladıklarını söyledi. Arıklı, ülkenin adının “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” olarak değiştirileceğini söyledi.

Arıklı sosyal medya hesabından, “Devletin adı, Başkanlık sistemi ve YDP…” başlığıyla bir açıklama paylaştı. Londra Gündem’in aktardığı habere göre de Arıklı, ülkenin adının değişeceğini kaydetti. Arıklı, yine dün katıldığı bir TV programdaki açıklamalarına değinerek, “YDP olarak önümüzdeki dönem ‘sistem değişikliği’ konusunu gündemimize aldık” dedi. Diğer taraftan Arıklı, ülkenin adının ise “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' " olarak değiştirileceğini aktardı.

"EN KOLAY YOL"

Erhan Arıklı ayrıca, sistem değişikliği için anayasanın değiştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Oysa biz Anayasamızı bir türlü değiştiremiyoruz. Bunu yapmanın en kolay yolu devletimizin adını Kıbrıs Türk Devleti olarak değiştirmek. Bu isim bize Annan Planında BM tarafından verilmişti. İKO’da da bu şekilde gözlemci üye olarak bulunuyoruz" açıklamasında bulundu.

26°
açık