banner23

banner26

banner24

banner25

KKTC: Kapalı Maraş'ın tek yetkisi Kuzey Kıbrıs'ındır

GKRY'nin Kapalı Maraş hakkında ileri sürdüğü iddialara yönelik açıklama yapan KKTC Dışişleri Bakanlığı, Kapalı Maraş'ın KKTC toprağı olduğunu ve Kapalı Maraş ile ilgili tek yetkinin de yalnızca KKTC'ye ait olduğunu vurguladı.

GÜNDEM 22.05.2022, 13:50
KKTC: Kapalı Maraş'ın tek yetkisi Kuzey Kıbrıs'ındır
banner34

GKRY, aslî yetkisi KKTC'ye ait olan Kapalı Maraş hakkında dünya kamuoyunu yanıltıcı söylemlerine devam ediyor.

Güney Kıbrıs'ın; Kapalı Maraş'ta yeni plaj açılması gibi temelsiz iddialarına KKTC Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Kapalı Maraş’ta yeni bir plaj açılması kararı alınmadığı, Kapalı Maraş'ın KKTC toprağı olduğu ve Kapalı Maraş ile ilgili tek yetkinin de KKTC hükümetine ait olduğu vurgulandı.

Yayınlanan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"GKRY, Kapalı Maraş’a ilişkin dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik açıklamalarını sürdürmektedir. Kapalı Maraş’ın KKTC toprağı olduğunu ve Kapalı Maraş ile ilgili tek yetkinin de KKTC hükümetine ait olduğunu bir kez daha kayda geçirmekte yarar görmekteyiz.

KKTC hükümeti, GKRY’nin iddia ettiği gibi Kapalı Maraş’ta yeni bir plaj açılması kararı almış olmayıp halihazırda kullanıma açık olan bir plajda  başta güvenlik olmak üzere, plajı kullananların yararına bir takım iyileştirme çalışmaları başlatmıştır. Kaldı ki, yukarıda da belirtildiği üzere, Kapalı Maraş’ta atılacak adımlar hususunda KKTC makamları, başta Rum tarafı olmak üzere hiçbir merciden icazet almayacaktır.

Dünyada daha önemli birçok konu dururken, GKRY’nin gerek BM gerek diğer bölgesel ve uluslararası kuruluşları yanıltmak suretiyle meşgul etmesi  büyük bir sorumsuzluk göstergesidir."

28°
az bulutlu